Kabuklu Lekeler Nasıl Temizlenir?

Kabuklu Lekeler Nasıl Temizlenir?

Kabuklu lekeler genellikle şeffaf lekeler ve renkli lekeler kadar temizlenmesi zor lekeler arasındadır. Bu tür lekeler gözle incelendiğinde kumaş ya da eşya üzerinde lekeye neden olan maddenin donmak sureti ile ya da sıcaklık nedeni ile lekeleye nüfus etmesi sonucu kabuklanma yapan lekelerdir.

Kabuklu Lekeler

Kabuklu lekeler genel olarak tırnak cilası, yağlı boya, mum, katran ve zift türündeki maddelerden oluşan lekelerdir.

Bu türden kabuklu lekeleri temizlerken bilinen ve işe yarayan 1 tek yol vardır. Bunun için ilk önce lekeli bölgedeki belirgin kabuk dikkatli bir şekilde alınır. Bunun için keskin olmayan eski bir bıçağı kullanabilirsiniz.

Kabuğu aldıktan sonra lekeli bölge yumuşatma özelliğine sahip bir temizlik ürünü ile temizlenir.

Bu ön temizleme işleminden sonra gaz veya terebentin ya da tiner veya benzin türündeki herhangi bi eritici ürün ile iyice ve dikkatli bir şekilde temizlenir.

Renkli Lekeler

Renkli olan lekeler genel olarak çabuk bir şekilde fark edilen lekelerdir. Bu tür lekeler arasında genelde küf, çimen, çay, boya, meyve, ter ya da kan lekesi en çok rastlanan lekeler arasındadır.

Peki, renkli lekeler nasıl temizlenir? Bu tür lekeler elbette lekenin bulunduğu kumaşın türüne bağlı olarak asit kostik, çamaşır suyu, boraks ya da limon asidi kullanarak temizlenir.

Eğer beyaz pamuklu kumaş üzerinden renkli lekeleri temizlemek istiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. İlk önce temiz bir kabın içine bir miktar kadar sıcak su koyun. Sonra bu sıcak suyun içerisine 1 kahve fincanı kadar çamaşır suyu ilave edin. Sonrasında lekeli kumaşı bu çamaşır suyu katkılı suyun içerisine batırabilir ya da çamaşırı bu su ile iyice silebilirsiniz. Elbette temizleme sonrasında ılık ya da soğuk su ile çamaşırı durulamayı unutmayın.

Şeffaf Lekeler

Şeffaf lekeler yağlı bileşikler ile yağların bırakmış olduğu lekelerdir. Bu tür lekeler yemek lekeleri, dondurma, krema ya da sıvı yağ lekeleridir.

Şeffaf lekeleri temizlemek için eritme ya da emdirme yöntemlerinden birini seçebilirsiniz.

Eğer herhangi bir giysinizin üzerinde yemek lekesi var ise ilk yapmanız gereken lekenin giysiye daha fazla yayılmasına izin vermemektir. Bu yüzden hemen lekenin üzerine tebeşir tozu veya talk pudrası ya da tuz veya unu bol miktarda serpin. Daha sonra fazlalığa emdirme işlemi uygulayın ve hemen lekeli bölgeyi iyice fırçalayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder