Şekerlemeler Nasıl Saklanır?

Şekerlemeler Nasıl Saklanır?

Şeker saklarken genel olan bir kural tüm şekerleme çeşitlerinin kuru aynı zamanda da serin ve kesinlikle güneş ışığı görmeden ve koku veren gıdalardan ya da maddelerden uzak bir şekilde saklanmasıdır. Şekerlemeleri saklarken ortam sıcaklığının 22 derecenin ve ortamdaki nem oranının yüzde altmışın üzerinde olmaması şekerlemelerin üzerinde yazan son kullanma tarihlerine kadar taze kalmasını sağlar.

Şekerlemeleri nem koşullarına karşı dayanıklılığı şekerin malzemesi ve ambalajlanma şekli ile alakalıdır. Örnek vermek gerekirse dökme olarak satılan sarma şeklinde ambalajlanmış ya da kâğıt ambalaj olarak sunulan ürünler yani şekerlemeler nemin çok fazla bulunduğu ortamlardan olumsuz bir şekilde etkilenirler.

Özellikle jöle şekerlemeler 30 derecenin üzerinde olan sıcaklıklarda erimek sureti ile şekil bozukluğuna uğrarlar. Bu şekerlemeler ambalajlarından çıkarılıp açık bir ortama bırakıldıklarında kurumak suretiyle tekrar sertleşirler.

Toffe dediğimiz şekerlemeler aşırı sıcak veya çok fazla nem olan ortamlarda bırakıldıklarında yumuşamak suretiyle yapışkan özelliğe sahip bir hal alırlar. Sert şekerlemeler ise nemli ortamlara karşı çok daha hassastırlar. Sert şekerlemeler aşırı nemli ortamlarda yüzeylerinde bir tabaka oluştururlar. Ambalaja yapışan sert şekerlemeler daha sonrasında matlaşmaya başlarlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder