Asit Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Asit Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Kumaşlara dökülen asitler eğer hemen temizlenmezler ise kumaşlara kalıcı bir şekilde zarar verebilirler. Bu yüzden hemen lekeli olan bölgeyi tazyikli temiz suyun altında tutup bolca durulayın. Bu sayede asit kumaşın içine işlemeden asidi kumaştan akıtmış olacaksınız.

Daha sonra lekeli olan bölgeyi temiz ve katlanmış olan bir havlunun üzerine yayın ve ev tipi amonyağın içinde bir süre ıslatın. Islatma sırasında arada sırada bezin yönünü değiştirin ve bu işlemi 3-4 defa tekrar edin.

Sonra yeniden temiz tazyikli suyun altında giysiyi durulayın. Fakat yün ile ipek ve saf yün ya da saf ipek olan kumaşlarda sulandırılmamış olan amonyak kullanmamalısınız.

İpek kumaş ya da yün kumaş üzerindeki asitler mutlaka ilk önce soğuk su ile akıtılmalı ve sonrasında aynı miktarlardaki soğuk su ve amonyak karışımı sünger ile uygulanmalıdır. Asit nedeni ile beyazlaşmış olan kumaşların rengini amonyak ile yenileyebilirsiniz.

Halıdaki Asit Lekeleri

Halının üzerine dökülmüş olan asit hemen kurulama kâğıdı yardımı ile temizlenmelidir. Bunun için temiz olan birkaç tane kâğıdı katlayın ve üzerine ağırlık koyarak kâğıtların asidi daha fazla emmesini sağlayın. Asidin nötrleşmesi için sıcak su ile kabartma sodasını karıştırıp temiz ve eski bir diş fırçası yardımı ile halının tüylerinin diplerine doğru sürün. Hazırlayıp halıya sürdüğünüz bu macunun bir süre kurumasını bekleyin ve sonrasında ıslak bir bez ile halıyı silin. Bu macun uygulamasını bir kere daha tekrar edin ve yeniden kurumasını bekledikten sonra yeniden silin. Halının üzerinde kalan tozları da süpürerek temizleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder