Saten Ve Saten Görünümlü Kumaş Temizliği

Saten Ve Saten Görünümlü Kumaş Temizliği

Saten taklidi yani saten görünümlü kumaşlar suni ipek, ipek pamuk ya da saf pamuk karışımından yapılan kumaşlardır.

Saten taklidi kumaşlarda %100 pamuklu olanlar aynı diğer pamuklu kumaşlar gibi yıkanıp temizlenebilirler. Sabun tozu ya da sıcak su ve deterjan kullanarak yıkayın, sonrasında iyice durulayıp kurutun. Daha sonra hafif sıvı kola spreyi ile ters tarafından daha sonra da diğer tarafından kumaşın parlaklığını arttırmak için hafif bir şekilde ütüleyebilirsiniz.

Suni İpekli, pamuklu ve ipek karışımlı olan saten taklidi kumaşlarda sabun ya da deterjan taneli olan ılık suyun içerisinde elde yıkama yapılmalıdır. Yıkama sonarsında iki defa durulama yapmak yerine fazla suyu sızdırıp akıtma yapın. Kumaş halen nemliyken orta sıcaklıktaki ütü ile sıkmadan kumaşı ütüleyin.

saten kumas

Saten Kumaş Temizliği

Saten birçok kumaş türünde bulunur bu yüzden de yıkama işlemi uygulanırken üretici talimatlarına dikkat edilmelidir.

İpek saten genellikle iç çamaşırlarda kullanılmaktadır. İpek iç çamaşırları mutlaka soğuk suyun içerisinde sabun ile ve elde yıkanmalıdır.

Asetatlı saten kumaşlar kırışıklığa karşı dayanıklı kumaşlardır. Asetatlı kumaşlar tamamen kirlenmeden önce yıkamaya alınmalıdır. Asetatlı kumaşları yıkamak için sıvı deterjan ile ya da sabun tozu ile sıcak suda yıkandıktan sonra sıkılmamalıdır. Bu tür kumaşlarda leke tamamen çözülene dek suda bir yukarı bir aşağı batırıp çıkartabilirsiniz. Daha sonra kumaşı en az 2 defa durulayın ve kumaş tam olarak kuruyana dek kumaşı sıkmadan asın.

Sonrasında yani kumaş tamamen kuruduktan sonra kumaşı hemen ütüleyin. Ya da hala ıslak olan kıyafetin ıslaklığını havluya emdirerek ütüleyebilirsiniz. Yani kıyafeti havluya sarın ve kumaş ütülenebilir bir hale geldikten sonra ütüleme işlemi uygulayınız.

Krep satenin kumaşların bir yüzlerinde krep diğer yüzlerinde de parlaklık bulunur. Krep satenin kumaşlarda aynı asetat saten kumaşlar gibi yıkanmalıdır. Kumaş halen hafif bir şekilde nemliyken sıcak ütü ile kumaşı uzunlamasına olarak ütüleyin. Ütüleme işlemini hızlı değil yavaş bir şekilde yapın.

Çünkü ütü ile kumaşa yapılan darbeler krep satenin kumaşlarda iz bırakabilir. Eğer ütü yaparken sıcaklık derecesinin nasıl olması gerektiğinden emin değilseniz ütünün ısısını kumaşın iç yüzeyinde görülmeyen bir kısmında test edin. Fakat bu tür kumaşlarda kuru temizleme tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder