Sarımsak Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Sarımsak Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Her gün yemeklerimizde severek kullandığımız ve sayılamayacak kadar çok faydaya sahip olan sarımsağı saklamak için birkaç farklı yol vardır.

Sarımsağı saklamak için sadece cam kavanoz değil, isterseniz sarımsağın kabuklarını çıkartıp, isterseniz sosun içerisinde kullanıp, isterseniz turşusunu yaparak, isterseniz de kurutma yöntemi gibi ipe asarak kurutabilirsiniz.

Şimdi gelin bu yöntemleri ayrıntılı olarak ele alalım ve sarımsağın saklama yöntemlerini tek tek anlatalım.

Sarımsağı Asarak Saklama Yöntemi

Sarımsağı en uzun süre ile saklama yöntemi asarak saklama yöntemidir. Bilhassa mutfağınız bu saklama yöntemi için uygunsa ve sarımsağı aldığınızda bol miktarlarda almayı tercih ediyorsanız sarımsağı bu saklama yöntemini tercih etmenizde fayda vardır.

Bu saklama yönteminde sarımsakları soymadan ve alırken sapları ile birlikte alarak ışık olmayan ve rutubet bulunmayan fakat temiz hava alan bir yere asmaktır. Sapları ile birlikte aldığınız sarımsakları 4 ya da 5’li tomarlar haline getirin ve saplarını kullanarak sarımsak tomarlarını sıkıca örüp birbirlerine bağlayın. Daha sonra örgü haline getirdiğiniz sarımsakları yukarıda anlattığımız gibi rutubet bulunmayan ve temiz hava alan ama ışık bulunmayan bir yere asın.

Sarımsağı Sos Yaparak Saklama Yöntemi
Sarımsaklar özellikle kızartma, cacık, sebze ve yoğurt içinde kullanıldığında lezzeti en üst seviyeye çıkmaktadır.

Bunun için ilk önce sarımsakları en az 4 diş kadar sarımsak rendesinde rendeleyin. Daha sonra bir miktar zeytinyağı ve tuz ekleyip saklama kabının içerisine ya da cam kavanoza koyun. Sonrasında saklama kabını ya da cam kavanozu buzluğa değil buzdolabının alt rafına yerleştirin.

İstediğiniz zaman hazırladığınız sarımsak sosundan bir miktar alıp yemeğe ilave ettikten sonra yeniden kabı ya da kavanozu kapattıktan sonra dolaba rafa koyup yeniden dilediğiniz zaman kullanmak için saklamaya devam edebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz bu sarımsak sosunu kızartmalarda, cacıkta, sebze yemeklerinin içerisinde, yoğurt sosunun içinde ve salata içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sarımsağı Dondurucuda Saklama Yöntemi
Dondurucuda sarımsağı saklamak için ilk önce sarımsakları soyun daha sonrada sarımsakları rendelemeden ya da kesmeden tüm olarak buzdolabı poşetine yerleştirin.

Eğer isterseniz sarımsakların dişlerini bir gece kadar suyun içinde bekletin ve daha sonra sarımsakları soyun. Sonrasında sarımsakların dişlerini cam temiz bir kavanoza koyun ve kavanozun üzerine sarımsakların hepsini örtene dek zeytinyağı ekleyin. Kavanoza yerleştirdiğiniz sarımsakları buzdolabına koyun.

Sarımsakları kullandıkça yenilerini ekleyebilir ev zeytinyağı azaldıkça biraz daha ilave edebilirsiniz. Bu yöntemler ile eğer isterseniz sarımsakları en az 1 ay süre ile saklayabilirsiniz.

Unutmayın
Sarımsakları sarma yöntemi yani örgü olarak saklamıyorsanız mutlaka sarımsağı zeytinyağı ya da benzeri bir karışım ile karıştırdıktan sonra buzdolabında saklamanız gereklidir. Bu yöntemle saklanana sarımsaklar asla oda sıcaklığında saklanmamalıdır. Sadece örme yani doğal yöntem ile saklanan sarımsaklar oda sıcaklığında saklanabilirler. Eğer zeytinyağı ya da benzeri bir yöntem ile sarımsakları oda sıcaklığında saklarsanız bu durum gıda zehirlenmesine yol açan ve bazı durumlarda da ölüm ile sonlanan bakterilerin aktif bir hale gelmesine neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Feridelinko dedi ki:

  Merhaba Ferdi Bey, vermiş olduğunuz değerli bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Gerçekten harika bilgilerle dolu bir makale. Ufak parçalar haline getirip zeytinyağında bekleterek saklama yönteminizi denedim ve harika oldu. Hem yemek yaparken çok kolaylık sağlıyor hem de sarımsak tadı iyice yağla özdeştiğinden yemeklerim artık daha lezzetli olmaya başladı. Bu güzel bilgi çok işime yaradı çok teşekkür ederim 🙂 bu arada yapılışın minik bir videosunu da çektim. Umarım ihtiyaç duyan herkese ufak da olsa bir faydamız dokunur. Sağlıklı günler dilerim
  https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=Jmu59L7etuA

 2. Nes dedi ki:

  Bir aydan fazla dolapta durması sorun olurmu

 3. Süha Mete dedi ki:

  Sarımsak İyi Saklanmadığında inanılmaz koku yayıyor bu yüzdende gerçekten iyi saklanması gerekmektedir verdiğiniz bilgileri dikkate alacağım

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder