Sonsuzluk Atkısı Nasıl Örülür? (Kol Örgüsü) Resimli Anlatım

Sonsuzluk Atkısı Nasıl Örülür? (Kol Örgüsü) Resimli Anlatım

Bu projemizde ihtiyacınız olan kalın bir yumak, makas ve iğnedir. Tabi bunların dışında ellerinize de ihtiyacınız var. Bu proje bildiğiniz üzere tüm kol örgüsü projeleri gibi oldukça hızlı ilerleyecek.

Bu yüzden kışa hazırlanmaya başlayan hanımlar için en ideal yöntemlerden biri olan kol örgüsü yöntemi ile bizde yavaş yavaş kışa örgü işleri hazırlıklarımızı başlatıyoruz.

Kol Örgüsü Sonsuzluk Atkısı

sonsuzluk atki 1Başlangıç düğümünü atmak için baştaki ipten bir parça alın ve yukarıdaki gibi küçük bir daire oluşturacak şekilde bir ucu üste gelecek halde ipleri birleştirin.

sonsuzluk atki 2Oluşan daireyi ipin devamının üzerine getirin.

sonsuzluk atki 3Ortadaki ipi tutun ve bir elinizle de diğer kısa ipin ucunu tutarak ortadaki ipi çekin ve ilk düğümü oluşturun.

sonsuzluk atki 4Oluşturduğunuz düğümü sol el bileğinize geçirin ve ipin uzun kısmını çekerek gerekli ip daraltmasını yapın. Fakat ipin bileğinizde çok dar olmamasına özen gösterin.

sonsuzluk atki 5Sol elinizin içine uzun olan ipi alın.

sonsuzluk atki 6Sağ elinizi sol el bileğinizdeki düğümden geçirin.

sonsuzluk atki 7Sol elinizde duran ipi sağ eliniz ile kavrayıp çekin.

sonsuzluk atki 8Sağ eliniz ile kavradığınız ve oluşturduğunuz düğümü sol el bileğinize geçirin.

Aynı işlemi 10 tane halka yani düğüm oluşturana kadar devam edin. Unutmayın yeni düğümü her zaman için en son yaptığınız düğümün içinden geçirmelisiniz.

sonsuzluk atki 9Örmeye başlamadan önce mutlaka yumaktan ipleri boşa alın yani ipleri yumaktan dışarıya çekin. Sonrasında ipin uzun kısmını sol eliniz ile kavrayın sol elinizdeki ilk düğümü sağ eliniz ile tutun.

sonsuzluk atki 10Sağ eliniz ile kavradığınız ilk düğümü sol elinizden aşırarak çıkartın ama bu sırada sol eliniz ile tuttuğunuz ipi bırakmayın.

sonsuzluk atki 11Sol eliniz ile tuttuğunuz ipi sağ elinize geçirin.

sonsuzluk atki 12Aynı işlemleri tüm düğümler bitene kadar devam ettirin. Her düğüm atıldıktan sonra eğer gerekirse düğümleri sıkılamayı unutmayın.

sonsuzluk atki 13Sol elinizdeki tüm düğümler bitince aynı işlemleri uygulayarak sağ elinizdeki düğümleri sol elinize geçirin.

İstediğiniz uzunluğu elde edene dek düğümleri sağa ve sol ele atarak örgünüzü örmeye devam edin. Unutmayın sevgili hanımlar kol örgüsü denildiğinde genelde kalın hatta en kalın yün iplikler kullanılır. Kol örgüsünün bir diğer önemli noktası da her düğüm atarken örgü ilmiği genişleyecektir. Bu yüzden gerekirse her ilmikten sonra mutlaka örgüyü sıkılaştırmak için ipi çekmeniz gerekebilir.

sonsuzluk atki 14İstediğiniz uzunluğa eriştiğinizi düşünüyorsanız o zaman örgüyü kapatma zamanı gelmiş demektir.

sonsuzluk atki 15Bunun için atkınızın diğer ucunu düzgünce asmaya yerleştirin ve ara ilmiklerin görünür halde olmasını sağlayın.

sonsuzluk atki 16Kalan ipinizi alın ve aynı hizadaki ilk atkı ucundaki ilmikten alt değil üst tarafından geçirin.

sonsuzluk atki 17Kalan ipi ilmiklerin olduğu eliniz ile tutun.

sonsuzluk atki 18Diğer boştaki eliniz ile ilmikli olan elinizdeki ilk ilmiği tutun ve ilmikli olan elinizden ilmiği çıkartın.

Bu şekilde tüm ilmikleri atkı sonundaki ilmik karşılıkları ile birleştirin. Bu yöntemin diğer bir güzelliği de normal örgü kapatmalarında ortaya çıkan bir ucun kalın olma durumunun bu kapama yöntemi ile olmamasıdır.

sonsuzluk atki 19Tüm ilmikler bitince ipin ucunu örgüdeki son ilmiğin içinden birkaç defa geçirip düğümleyin.

sonsuzluk atki 20Eğer ip çok kalın ise ipi ortadan uzunlamasına ikiye ayırıp inceltin ve iğnenin gözüne girebilecek şekle getirin. Eğer ip zaten ince ise ipliği inceltmenize gerek yok direk ipi iğneye geçirin. Sonrasında iğneyi düğümlerin içinden geçirerek kuyruk ipini örgü işine saklayın. Kalan kuyruk kısmını da makas ile kesin.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder