Yara izleri nasıl yok edilir

Yara izleri nasıl yok edilir

Skar yani bir yara iyileştikten sonra kalan görünür izlere yara izi denir, travma ya da cerrahi sonucu kaçınılmaz olarak oluşmaktadır. Kimi zaman kötü yaraların iyileşmesi nedeniyle belirgin, çirkin olan bir görüntü şeklinde yara izi kalabilmektedir. İyi iyileşen yaralarda bile kötü skar izi oluşabilmektedir. Yara kabarabilir ya da çöküklük oluşabilir, etrafındaki sağlıklı dokulardan farklı renk ya da yüzeye sahip olabilmektedir veya şekil, büyüklük ve lokasyonu sebebiyle özellikle dikkat çekebilmektedir. Yara izleri nasıl yok edilir ya da Tedavi seçenekleri nelerdir? Tedaviler skar tipine ve derecesine bağlı olarak değişmektedir.

 • Basit olan topikal tedaviler
 • Minimalist invaziv prosedürler
 • Cerrahi revizyon

Yara revizyonu, kötü iyileşmiş olan yaraların daha iyi görünmelerini sağlayarak ve daha iyi kozmetik sonuçlar doğurmaktadır, bir yara izini tamamen silemezsiniz. Skar izlerin farklı türleri bulunmaktadır ve yara izleri nasıl yok edilir diye sorarsanız, Renk değişiklikleri ve yüzeydeki düzensizlikleri olan yaralar; kozmetik cerrahi işlem yapılarak ya da plastik cerrahlar tarafından önerilen diğer tedavi yöntemleri ile düzeltilebilmektedir. Akne izleri ya da küçük yaralanmalar sonrasında oluşan izleri içermektedir.

Hipertrofik skarlar; Yara yerlerinde doğrudan gelişmekte olan kalın skar dokusu hatlarıdır. Genel olarak kabarık, kırmızı ve zaman içinde genişlemiş bir hal almaktadır.
çoğunlukla yüz, boyun, kulak, göğüs veya omuz gibi yerlerde daha yaygın gelişir. Yara izleri nasıl yok edilir sorusunda iyileşme aşamalarında ilerleyiş şöyledir;
Kontraktür İyileşmeler sırasında deri ve alttaki dokuların hareketlere karşı direnç mekanizması gelişmektedir. Bu durumlar geniş dokuların kayıplarında ve yanık oluşumları gibi durumlarda görülmektedir. Vücudunuzda bulunan yara tipi belirlenip daha sonrasında plastik cerrahlar yarayı iyileştirmek için kullanacağı uygun teknikleri belirlemektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. sinem dedi ki:

  Merhabalar bundan 5 yada 6 ay önce kolumu sivri sinek ısırdi benim de yaralara karsi takindim var surekli oynarim oyuzden de birçok yerimde yara izi var herkes yaralarimi soruyo ve ben hem görüntüden hende bu sorulardan çok rahatsız im yyaralari nasıl giderebilirim lütfen yardımcı olun

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Sinem hanım soru sormak için bu paneli kullanınız lütfen.
   http://www.ipuclarim.com/sorunu-sor/soru

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder