İPUÇLARIM

Ciğer Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Ciğer Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Sadece ciğer değil aynı zamanda dalak ya da böbrek gibi diğer sakatat türleri de kırmızı ete oranla çok daha kısa bir süre boyunca sağlıklı bir şekilde saklanabilir.

Taze olarak almış olduğunuz ciğerler buzdolabının içerisinde en fazla 2 ila 3 gün boyunca ve derin dondurucunun içerisinde de en fazla 2 ay boyunca sağlıklı bir şekilde saklanabilir.

Ciğer Nasıl Muhafaza Edilir?

Daha önce söylediğimiz gibi ciğerler derin dondurucunun içerisinde sadece 2 ay boyunca sağlıklı bir şekilde saklanabilirler.

Ancak derin dondurucuda saklarken bile bazı kurallara dikkat etmeniz gereklidir. Bu kuralların en başında da derin dondurucuda saklayacağınız ciğerlerin daha önceden dondurulup sonrasında çözülme işlemine tabi tutulmuş olmamalarıdır.

Çünkü çok iyi bildiğiniz üzere çözdürme işlemi ile bakterilerde ciğerlerde hızlı bir şekilde üremeye başlayacaktır.

Çiğ Ciğer Nasıl Muhafaza Edilir?
Taze olarak aldığınız ciğerleri hemen kullanmayacaksanız bekletmeksizin hemen derin dondurucuya koyun.

İsterseniz ciğerleri küçük dilimler halinde dilimleyebilirsiniz. Elbette kalın olarak da ciğerleri dilimleyebilirsiniz ancak kalın bir şekilde dilimlenen ciğerler de bakteri oluşumu ince dilimli ciğerlere oranla daha hızlı bir şekilde oluşabilir.

İnce dilimler halinde kestiğiniz ciğerleri temiz bir kağıt havlu üzerine koyun ve ciğerlerin kanının tamamen akıtıldığından emin olun.

Daha sonra ciğerleri temiz bir buzdolabı poşetinin içine koyun. Bu noktada ciğerleri tek kullanımlık porsiyonlar halinde ayırmanızda fayda vardır.

Buzdolabı poşetine düzgün bir şekilde koyduğunuz ciğerlerin üzerine biraz bastırın ve poşetin içindeki havayı iyice çıkartın.

Sonrasında buzdolabı poşetinin ağzı kapatıp ciğerleri dondurucuya koyun.

Pişmiş Ciğer Nasıl Muhafaza Edilir?
Pişmiş olan ciğerler dondurucuda sadece 1 ay boyunca sağlıklı bir şekilde saklanır.
Ciğerleri dondurucuda saklamak için ilk önce ciğerleri küçük küçük doğrayın ya da dilimleyin.

Daha sonra ciğerleri güzel bir şekilde pişirin.

Fakat ciğerleri pişirme işlemine tabi tutarken ciğerlerin yağsız olmasına dikkat edin.

Ciğerler piştikten sonra ciğerlerin iyice soğuması için bekleyin. Ciğerler tamamen soğuduktan sonra ciğerleri buzdolabı poşetine ya da mümkünse özel saklama kaplarına koyarak derin dondurucuya atın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.