Zeytinyağlı Yemeklere Lezzet Verecek Öneriler

Zeytinyağlı Yemeklere Lezzet Verecek Öneriler

Zeytinyağlıların Lezzetli Olması İçin Ne Yapmalı? Neler yapılırsa daha lezzetli zeytinyağlı yemekler yapabilirim?

Zeytinyağı ile yapılan yemekler oldukça lezzetli, ve diğer yağlara oranla çok daha sağlıklı olur. Zeytinyağlı yemek kültürü Ege bölgesinden gelmiş olup neredeyse bütün Türkiye’ye yayılmıştır. Zeytinyağı ile yapılan yemekler fazla tuz kaldırmaz. Bundan dolayı tuz miktarını biraz düşürmelisiniz. Ayrıca yemeklerin içerisine hafif şeker atmak gerekir. Şeker ile pişen yemekler çok daha lezzetli olur, zeytinyağı kullanımında bu şart gibi bir şeydir.

Zeytinyağı Türk mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Dünya sıralamasında zeytinyağı tüketimde Türkiye ilk beş arasındadır. Zeytinyağı pişmiş yemeklerin üzerine çiğ olarak veya yemek pişirilirken kullanılabilen çok faydalı bir yağ türüdür. Her kez tarafından kabul edilmese bile, zeytinyağı keklerde ve böreklerde kullanılmaktadır.

Zeytinyağlıların Lezzetli Olması İçin Ne Yapmalı?

Daha lezzetli zeytinyağlı yemek yapmak için, pişirdiğimiz yemeğin ocaktan aldıktan sonra tencerenin kapağı kapalı vaziyette soğutmaya bırakınız. Bir tutam toz şekerde zeytinyağlı yemeklerinize hoş leziz bir tat verecektir.

Zeytinyağı nasıl korunup saklanmalı?

Zeytinyağımızı uzun süre saklamak önemlidir. Güneş ışınları zeytinyağı için zararlıdır, mümkün oldukça güneş ışıklarına direk olarak maruz kalmayacakları yerde saklanmalı. Güneş ışıklarından etkilenen zeytinyağı, lezzetli tadı bozulur ve acılaşma ya baslar.
Saklamak için serin bölgeleri seçiniz. Zeytin yağını sakladığınız bölgenin 14-15 derecelerinde olması yeterlidir. Zeytinyağının havayla temas etmesini engelleyen kaplarda saklayınız.

Zeytinyağlı Yemek Yapmanın Püf Noktası

Ayrıca zeytinyağlı yemek piştikten sonra soğuma evresinde kapağını açmamak gerekir. Aklınızda bulunması gereken bir noktada zeytinyağı ile yapılan yemekler dinlendirilmek ister. Bekletildiklerinde daha lezzetli olurlar. Mümkün olabildiğince diğer yağlardan uzak durmanız, zeytinyağı kullanmanız tavsiyemizdir.

Bu konuda Zeytin nasıl saklanılmalı, Zeytinin küflenmemesi için ne yapılır? gerektigini anlattik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. aydin dedi ki:

  deneme

  1. aydin dedi ki:

   denemeye cevap 1

   1. aydin dedi ki:

    denemeye cevap 2

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder