Zeytin nasıl saklanmalı, Zeytinin küflenmemesi için ne yapılır?

Zeytinin küflenmemesi için ne yapmalı? Zeytin uzun süre nasıl küflenmeden muhafaza edilir? Zeytinler nerde saklanırsa küflenmez?

Aşağıda vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusundan, zeytinlerin ilk günkü tazeliğini ve lezzetini koruduğunu göreceksiniz.

Zeytinin küflenmemesi için plastik (pet) şişelerde saklanması gerekiyor. Siyah zeytin veya yeşil zeytinleri bir litrelik bir pet şişenin içerisine doldurun. Pet şişenin temiz olduğundan mutlaka emin olun. Pet şişenin içine ekmek kırıntısı veya mayalı parçacıkların düşmesi sonucu, zeytinlerin içine işleyerek tadını ve kokusunu bozacaktır.

Temiz pet şişenin içine koyduğumuz zeytinlerin üzerine çiçek yağı ekliyoruz. Bir litrelik pet şişenin içine bir çay kasığı kadar çiçek yağı konmalıdır. Bakin buda çok önemlidir zeytinlerin kendi yağı olduğu için sadece çiçek yağı konmalıdır. Koyacağımız diğer yağlar zeytinin tadını bozacak ve yenilmeyecek duruma gelecektir.
Yenmek için sofraya geldiği sırada üzerine yağ ekleyebilirsiniz  ama saklama evresinde sadece çiçek yağı kullanılmalıdır.
Pet şişenin içine yağımızı da ekledik, sıra iyice kapağını sıkılayıp serin bir yerde saklamaya geldi.
Mutfak dolap altları genellikle serin olur, orda muhafaza edebilirsiniz.
Beklemeye aldığımız zeytinler her gün çevrilmesi gerekiyor. Şişeleri 10 gün boyunca sürekli çevireceğiz her gün. Bu şekilde çiçek yağı tüm zeytinlere ulaşacaktır. İlk 10 günden sonrasındaki dönemlerde iki haftada bir veya ayda bir çevirmeniz iyi olacaktır.Bu konumuzda Zeytinyağlı Yemeklere daha fazla nasil lezzet veriliri anlattık,ve de tuzlu zeytinin tuzu nasıl alınır  konusuna da bakmanızı da öneririm.

Sizinde bildiğiniz baksa yöntemler var ise, lütfen mesaj bölümünden bizle paylaşınız.

13 YORUMLAR

  1. s.ersoy çiçek yağı küflenmesine neden olur diyosunuz ! sayfa yöneticisi ise ,tam aksine özellikle çiçek yağı diyor ! ikilemde kaldım hangisini uygulayacağım ?

  2. Benimde 2 ay once aldığım zeytinlerin uzerinde küfe benzer olusumlar var. Yıkadım ama yeterince temizlenmedi. Kurtarmanın bir yolu var mı acaba? Tşkler.

  3. zeytini pet şişe değilde cam şişe veya kavanoza koysak daha iyi olmazmı sağlık açısından

    • Küf oluşması için pet şişe olması gerekiyor. Haklısınız sağlık açısından cam şişe daha iyi olur ama uzun süre saklayamazsınız.

  4. Benimde ocak ayında kurduğum zeytin de , hani durmuş yağ kokar ya öyle bir koku oluşmuş zorumdan yiyorum acaba bı koku neden oluştu nasıl gider bilgi verirseniz sevinirim.

  5. Ben evde zeytinimi kendim yapiyorum aralık veya ocak ayında yağ çelebi diye tabir edilen Nizip yöresi zeyti alıp önce çatallana yapiyorum siyah zeytin olduğu belirtildi sora zeytinleri kaynar su dolu bir leğene koyup su soguyuncaya kadar bekletiyorum sora suyunu süzüp fileli çuvala koyup iri salamura tuzuyla iyicene karıştırıyorum fileli torbanın ağzını kıvırarak bir tasın üzerine koyup birmiktar su dokuyorum ve ağırlık olarak bir tas koyuyorum her 3 günde bir tekrar bu işlemi yapıyorum her işlemde tuzla ve az suyla karıştırıp tasın altında acı suyunu bırakması sağlıyorum yaglasi 45 gun sora nefis ve doğal bir zeytin haline geliyor yiyenlere afiyet olsun omer Demirören gaziantep

  6. zeytinin tuzu alınması veya saklanması konusu;zeytinin uzun süre saklanması imalat şekline bağlıdır.ama siyah zeytinde kostikli tatlandırma yoksa tek yağ zeytin yağıdır.çiçek yağları küflenmesine neden olur.tuzunun alınmasına gelince gerçekten sele zeytini ise tuzu azdır,kuyu zeytini ise pet şişede ağzı kapalı su ile 5-6 gün dolu bırakırsa tuzu çıkar.kostikli tatlandırılıp demir tuzlarıyla boyandıysa ne yapsanız nafile.artık siyah zeytinler mantara karşı tedbir amacıyla koruyucuyla temin ediliyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here