İPUÇLARIM

Spagetti Yapmanın Püf Noktaları, Spagettinin Besin Değerini Nasıl Korurum?

Spagetti Yapmanın Püf Noktaları, Spagettinin Besin Değerini Nasıl Korurum?

Spagetti yapmak kolay değildir. Makarna yapmaya hiç benzemez, spagettinin kendine has bir tarzı ve lezzeti vardır. Bunun için öncelikle aldığınız makarna grubunun spagetti türünden olmasına dikkat edin. Aldığınız spagettinin pişirme yöntemini ve pişirme süresini muhakkak göz önünde bulundurmanız gerekir.

Spagetti Yapmanın Püf Noktaları

• Pişirme işlemine başladığınızda önünüze çıkabilecek en büyük sorun spagetti tanelerinin birbirlerine yapışmasıdır bunu önlemek için su kaynadığı zaman spagettileri tencereye atmadan önce kaynar suyun içine bir miktar kadar sıvı yağ dökün.
• Spagetti yaparken plastik maşa kullanmayın hem sağlıksızdır hemde spagetti tanelerini kavramakta tahta yada metal maşaya göre daha dayanıksızdır. Bu yüzden spagettileri tutarken muhakkak tahta yada metal maşa kullanmaya çalışın.
• Spagettilerinizi muhakkak belirli aralıklar ile karıştırmanız gerekir yoksa spagettiler birbirlerine yapışırlar.
• Spagetti kıvamına gelip tencerede alma safhasına geldiğinde spagettinin suyunu süzmek için aktardığınız kevgirin emaye ve büyük olmasına dikkat edin. Kevgirin emayeden yapılmış olmasının önemi ise spagettilerin birbirine yapışmasını önlemesidir.
• Spagettilerinizi kesinlikle makarnada olduğu gibi üzerine peynir yada yoğurt koyarak servis yapmayın. Spagettiyi spagetti yapan üzerine özenle hazırlanıp dökülen ve maydanoz veya yeşillikler eklenerek sunulan spagettidir.

spagetti ve besin degerlerini korumakBesin Değerini Nasıl Koruruz?
• Makarna grubu besinler B vitaminlerince zenin besinlerdir.
• B vitamini besinler pişirme esnasında yemeğin suyuna dolayısı ile spagettinizin suyuna geçerler. Eğer spagetti suyunuzu dökmeyi tercih ederseniz o zaman besin değerinin yarısını dökmüş olursunuz.
• Spagettinizin besin değerini tamamen korumak istiyorsanız 500 gram kadar spagettiye 1.5 litreden daha fazla su kullanmamaya dikkat edin.
• Spagettiyi yukarıdaki ölçülerde yaptığınız zaman spagettiniz diri olabilir. Spagettinizin aşırı diri olmasını önlemek için ise kullandığınız tencere kapağında delik olmasına dikkat edin. Delikli bir tencere kapağı hem spagettinin nefes almasını sağlar hemde tencere kapağını tamamen kapatmanızı ve buharı dışarıya atmanızı sağlar.
• Besin değerlerini yüzde yüz kullanmanın bir diğer yolu ise süzdüğünüz spagettinin suyu ile çorba yapmaktır. Bu şekilde süzülen suyu da kullanmış ve besin değerlerini boşa israf etmemiş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.