Şampanya Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Şampanya Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Bildiğiniz üzere şampanyanın asıl yazılış şekli champagne’dir ve şampanya da asıl adını Fransa’nın Champagne bölgesinden almış olan hoş bir alkollü içecektir.

Bazı köpüklü olan şaraplar da şampanya olarak adlandırılsalar da bu köpüklü şarapların ne tadı ne de kokusu asıl şampanya gibi değildir.

Yine çok iyi bildiğiniz üzere pahalı ve elit olan bu içki çeşidi önemli gece ve kutlamalarda vazgeçilmezdir. Çünkü şampanyanın köpüklü olan hoş yapısı ve özellikle kapağının mantarlı olup aynı zamanda da patlatılabilmesi özel gecelerde şampanya açmayı adeta görsel bir şov haline döndürmektedir.

Bu nedenle şampanya evde özel kutlamalar ani ve beklenmedik özel misafirleri ağırlamak ya da aniden gelen güzel bir haberin kutlaması yapmak için 1 şişe olarak açılmadan bekletilir.
Bazı kişiler ise şampanyayı özel bir koleksiyona dönüştürmek için dünyanın her bir köşesinden alırlar.

Şampanyayı açmadan önce açılana dek saklama koşullarına uygun olarak saklamak demek, şampanyayı açtığınız zaman o kendine has kokusu ve tadını kaybetmeden şampanyayı içmeniz demektir.

sampanya nasil saklanir

Şampanya Nasıl Muhafaza Edilir?

Eğer evde kileriniz var ise şampanyayı saklamanız çok kolay olacaktır. Ama evde kileriniz yok ise şampanyayı ağzını açmaksızın hem kuru hem de serin bir ortamda saklamaya özen gösterin. Bunun için şampanyayı kapalı bir dolapta saklayabilirsiniz.

Eğer şampanyayı oda sıcaklığında saklamak istiyorsanız şampanyanın bulunduğu odadaki perdelerin kapalı olmasına ve hem koyu renkte hem de ısıyı önleyecek kalınlıkta olmasına dikkat edin.

Bunun dışında şampanyanın olduğu odanın nem ile sıcaktan korunmasına dikkat etmeniz gerekir.

İsterseniz metal ya da tahta malzemelerden hazırlanmış olan şampanya kavını şampanyayı saklamak için başka bir değiş ile raf sistemi olarak kullanabilirsiniz. Kavda şampanya mutlaka yana yatmış ve yere yakın bir şekilde saklamanız en iyisi olacaktır. Bu sayede şampanya kendi orijinal ısısını korumuş olacak.

Eğer bir şişeden fazla şampanya var ise şampanya şişelerini hem birbirlerini kırmayacak hem de düzgün bir şekilde kava yerleştirin. Düzgünce dizdiğiniz şampanyaları 14 ila 15 derecelik ısıya sahip olan ortamlarda saklayın. Bunun için şampanya odasına isterseniz bir ısı ölçer koyabilir ve oda ısısını aynı şekilde tutabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder