Dut Hangi Bölgelerde Yetişir, Dut’un Faydaları Nelerdir?

Dut Hangi Bölgelerde Yetişir, Dut’un Faydaları Nelerdir?

Dut bitkisinin Latince isimlerinden biri ‘’ morus alba ‘’ yani beyaz dut diğer Latince ismi ise ‘’ morus nigra’’ yani kara duttur. Dut ağacı çiçeklerini mayıs ayında açar, meyvelerini ise yaz başında verir.

Dut Hangi Bölgelerde Yetişir?

Türkiye’de bol miktarda olmak üzere Güney Avrupada’da yetişmektedir.

Dut’un Kullanılışı
• Beyaz dutun yaprağı kurutulmuş yada taze olarak kullanılır. Su ile kaynatılarak içilir.
• Ayrıca beyaz dutun yaprağı ipekböceği yetiştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
• Kara dutun ise hem meyveleri, yaprakları hemde gövde ve köklerinden ve kabuklarından ilaç yapılabilmektedir.
• Özellikle kara dutun yapraklarından şurup yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Kara dut şarapını evde yapabilmeniz için ise 0,5 kilo gram kadar kara dut, 0,5 kilo gram kadar toz şeker ile şöyle bir kaynatılır. Daha sonra bu karışım temiz bir tülbentten geçirilir. Bu şurubun diğer bir ismi ise ‘’ syrupus morinigrae fructus’’ dur.
• Karadutun kökleri, yaprakları ve kabukları suda kaynatılır ve hazırlanan bu su içilmek üzere kullanılır.

dut-agaci1 (640 x 320)İçindeki Maddeler Nelerdir?
Organik asitler ( sitrik, tartarik, malik), şekerler, tanen, pektin, karadutta ise cyanin adı verilen bir boya maddesi ve köklerinde ise müsilaj bulunur.

Dutun Tıbbi Etkileri Nelerdir?
• Ateş düşürücü ve idrar söktürücü özellikle öncelikle beyaz dutun yaprakları sahiptir. Beyaz dutun bu etkisinden faydalanmak için ise 50 gram kadar kuru beyaz dut yaprağı 1 litre su ile kaynatılır ve günde 3 bardak kadar içilir.
• Kanamalar durdurmak amacı ile taze yaprakları buruna ve derideki yaralara tampon yaparak kullanabilirsiniz.
• Özellikle bebeklerde pamukçuk hastalığına, ağız ve boğaz hastalıklarına karadut şurubunu gargara olarak kullanıp tedavide yardımcı olabilirsiniz. Bu etkiyi sağlayabilmek için ise 1 fincan kadar karadut şurubuna 3 bardak kadar su ilave edin ve bu karışımdan günde 5 ila 6 defa gargara yapmak sureti ile kullanın.
• Müshil sorununda ve tenya düşürücü olarak karadutun gövde ve köklerinden faydalanmanız mümkündür. Bunu sağlamak için 60 gram kadar kuru kök kabuğunu 1 litre kadar su ile kaynatın ve bu sudan günde 4 defa 1 bardak kadar için. Bu tedaviye 1 hafta süre ile devam etmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız bu karışımın aynı zaman müshil etkisi barındırdığını unutmayın. Yine hazırladığınız bu sıvı ile ağrıyan dişlerinizi yıkamak kaydı ile yardımcı olabilirsiniz.
• Karadut yapraklarının hafif kan şekerini düşürücü etkisi bulunmaktadır bu yüzden şeker hastalığında kullanılan bir bitkidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder