Etkilerine Göre Şifalı Bitkiler Nelerdir? Bölüm 6

Etkilerine Göre Şifalı Bitkiler Nelerdir? Bölüm 6

Yazı dizimizin altıncı bölümünde sizlerle nezle ile öksürük, ateş düşürücü ve soğuk algınlığına karşı etkili olan ve iyi gelen şifalı bitkilerin hangi bitkiler olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Bu bölümde aradığınız hastalık ve bitkileri bulamadıysanız yazı dizimizin diğer bölümleri olan 1, 2, 3, 4 ve 5. bölümlerine de bir göz atmalısınız.

Etkilerine Göre Şifalı Bitkiler

Ateş Düşürücü Bitkiler: Zeytin, turunç, tavşanmemesi, şimşir, şerbetçi otu, su yoncası, sumak, su kabağı, söğüt, selvi, pelin otu, papatya, nergis, menekşe, limon otu, kuzukulağı, kokar ağaç, kiraz, kızılcık, kısamahmut, kırmızı kantaron, kınakına, kavak, karamuk, kadıntuzluğu, ısırgan, güveyfeneri, dut, ekşi yonca, çiçeksiz diş budak, corynanthe yohimbe, centiyane, ayva, ayrık otu, ayçiçeği ve Avşar otu bitkileri ateş düşürücü olarak kullanılan bitkiler arasındadır.

Nezleye İyi Gelen Bitkiler: Turunç, portakal, nane, limon, karabiber, ıhlamur, hardal, gelincik ve beyaz çöpleme bitkileri nezleye karşı iyi gelen bitkilerdir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler: Laden otu, kurtboğan, köpek üzümü, kiraz, kırlangıç otu, kekik, keten, kayısı, kavak, karamuk, karakafes otu, kara günlük, karabaş lavanta, İzlanda likeni, ipeka, incir, ısırgan otu, ıhlamur, hünnap, Hindistan cevizi, havacıva otu, hatmi, hardal, haşhaş, güneş gülü, gül, gelincik, fesleğen, ebegümeci, duvar fesleğeni, denizkadayıfı, çuha çiçeği, çöven otu, çemen otu, ciğer otu, badem, ayçiçeği, atkuyruğu, atkestanesi, adasoğanı, lobelia inflata, yılanyastığı, yarpuz, yaban mersini, Venüs saçı, veba otu, tere otu, taş yoncası, taş anasonu, süsen, selvi, sinirli otu, salep, sabun otu, poligala, peygamber ağacı, pelesenk odunu, panama kabuğu, öksürük otu, okaliptüs, mine çiçeği, meyan ve menekşe bitkileri öksürük sorununa iyi gelen şifalı bitkilerdir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler: Sığırdili, saparna, portakal, pilo jaborandi, peygamber ağacı, nane, mürver, mine çiçeği, limon, kuşburnu, kurtboğan, kınakına, ıhlamur, hüsnüyusuf, gül, gelincik, defne, çakal eriği, civanperçemi, ardıç, akasya, yalancı iğde, Venüs saçı ve turunç bitkileri soğuk algınlığına iyi gelen şifalı bitkiler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder