Mavi Çarkıfelek Nasıl Bir Bitkidir?

Mavi Çarkıfelek Nasıl Bir Bitkidir?

Latince Passiflora coerulea ya da Passiflora incarnata olarak adlandırılan Mavi Çarkıfelek bitkisi mavi ve siyah renkli çiçekleri bulunan tırmanıcı bir bitki türüdür.

Özellikle Doğu Hindistan ve Güney Amerika’da yetişen mavi çarkıfelek Avrupa’da da bahçe bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

  1. yüzyılda fark edilen mavi çarkıfelek Güney Amerika kıtasına giden misyonerler tarafından Hz. İsa’nın çarmıha gerilme olayıyla bağdaştırdıkları mavi çarkıfelek bitkisini yaratıcının kendilerine Güney Amerika halkının Hristiyanlığı yayma amacıyla sembolize ettiğini ortaya atmışlardır.

Mavi çarkıfelek bitkisini kullanmak için öncelikli olarak bitkinin tamamı kurutulmalıdır. Ardından bitki suyla kaynatılıp kullanılabilir.

İçerisinde etkili madde olarak bulunan pasiflorin ismi verilen alkaloid yaşam için önemli bir maddedir.

Tıbbi olarak önemli bir bitki olan mavi çarkıfelek bitkisinin sakinleştirici ve aynı zamanda uyuşturucu etkisi vardır. Spazm çözme etkisi ile az da olsa narkotik etkisi bilinmektedir. Bu etkisinden dolayı sara hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.

Kesin olarak bilinmese de bazı kaynaklar tarafından özel hayattaki gücü arttırdığı ortaya atılmıştır.

Bir fincan kaynatılmış suya kurutulmuş mavi çarkıfelek bitkisi atılır ve 15 dakika bekledikten sonra içilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder