İPUÇLARIM

Kroton Bitkisinin İçindeki Maddeler Nelerdir?

Kroton Bitkisinin İçindeki Maddeler Nelerdir?

Kroton bitkisinin Latince adı croton tiglium’dur. Kroton bitkisi aslında küçük bir ağaçtır ve bu küçük ağaç sadece Hindistan’da yetişir.

Kroton Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Bu ağacın Hint yağı tohumlarını andıran tohumları yağ elde etmek için kullanılır. Fakat bu tohumlar Hint yağı tohumu gibi silindir şeklinde değildir ve üç köşeli oldukları için bu şekilde elde edilir.

Bu tohumlar soğukta sıkılır ve bu yağ esmerimsi ve sarı renkte, koyu kıvamlı, nahoş kokulu, yakıcı ve lezzetli bir yağdır. Bu yağ hem dâhilen hem de haricen kullanılır.

Kroton Bitkisinin İçindeki Maddeler

Bu küçük ağacın içerisinde sabit yağ ile reçine tohumlarının ana maddeleri bulunmaktadır.

Kroton Bitkisinin Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Kroton yağı dâhilen kullanıldığı zaman hem çok kuvvetli hem de tahriş edici bir müshildir. Bu etkiler için bir fincan kadar zeytinyağına damlatılır 1 damla kadar damlatılır ve yaklaşık 1 saat kadar sonra kişide yanma ve sancı ile bağırsaklar rahatlar. Ancak bu noktada bu yağdan çok yüksek doz alınmaması gerektiğini ve böyle bir durumun zehirlenme ve ölümle sonuçlanacağını unutmayın.

Deriye sürülmüş olan kroton yağı deriyi tahriş eder ve kızartır. Bu etkilerinden dolayı romatizma ağrılarını dindirmek ve deri mantarlarında kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.