İPUÇLARIM

Sağlığımız İçin Faydalı Meyve Ve Sebzeler

Sağlığımız İçin Faydalı Meyve Ve Sebzeler

Meyve ve sebzelerden nasıl vazgeçilir ki. Onlarsız hiçbir yemeyin tadı olmaz, ya da hiçbir meyve sofrasının. Ama yediğimiz meyve ve sebzeler sadece vitamin deposu değildir. Birçok meyve ve sebzenin sağlığımız için çok büyük faydaları vardır.

Bazı meyve ve sebzeler, birçok soruna şifa olurken, bazıları hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Bazıları ise, daha hastalık vücuda gelmeden hastalığı bedenden uzaklaştırır. İşte meyve ve sebzelerin bu özelliklerini bilerek yemek bizler ve ailemiz için çok daha faydalı olacaktır.

Şimdi, isterseniz gelin hep beraber, günlük hayatımızda her an mutfaklarımızda olan, bu birbirinden değerli ve şifa dolu meyve ve sebzeleri biraz daha yakından tanıyalım.

Böğürtlenin Sağlığımıza Faydaları

Çok severek yediğimiz bu lezzetli meyveyi sadece Pazar ve marketlerde değil, yol kenarlarında ve ekin yapılmamış topraklarda sıklık ile görür ve toplar yeriz. Böğürtlen, boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarında çok faydalıdır. Ayrıca böğürtleni çok tüketen kişilerde, ishal ve basur gibi sorunlar pek görülmemektedir. Böğürtleni sofralarımızdan eksik etmemeli ve özellikle yaşlılarımıza sürekli yedirmeye çalışmalıyız.

Enginarın Sağlığımıza Faydaları

Öncelikle yediğimiz enginarın içinde neler var onu bir hatırlayalım. C vitamini, folate, magnezyum, fiber bulunmaktadır ve işte bu nedenle, bol bol enginar yiyenler ve sofralarından eksik etmeyenler, yaşlarını kesinlikle göstermemekle ve çok daha genç göstermekteler.
Elbette bu enginar için sadece başlangıç olarak verdiği şifa ve iyi yanlardan sadece bir tanesidir. Enginarın neredeyse saymakla bitmeyen özellikleri ve verdiği şifalar arasında, idrarı söktürmesi, kandaki şekeri dengelemesi ve kandaki kolesterolü ve üreyi düşürmesidir.
Enginar, kalp hastalıklarını önler ayrıca damar sertliğinin şifasını da içinde barındırır. Enginarın bilinen diğer önemli bir özelliği ise, rahim ağzı ve meme kanserine ve hatta prostata dahi iyi gelmesidir. Kısacası enginar sürekli soframızda bulunması gereken sebzeler arasında birinci sıradadır.

Greyfurdun Sağlığımıza Faydaları

Greyfurt hemen hemen herkesin bildiği gibi, çok fazla miktarda C vitamini içermektedir. Sadece ve sadece yarım greyfurt yemekle, almanız gereken günlük c vitamini gereksiniminizin %60’ını karşılamaktadır. Ayrıca greyfurtta bildiğiniz üzere, kolesterolü düşüren pektin maddesi bulunmaktadır. İştahınızı açmasının yanı sıra, kansere karşı bizleri korumaktadır.havucun sagligimiza faydalari

Havucun Sağlığımıza Faydaları

Havuç, özellikle kadınlarda haftada en az 5 defa yendiği taktirde, yapılan araştırmalara göre, kalp enfarktüsü ve felç tehlikesini neredeyse yüzde yetmişlere kadar azaltmaktadır. Erkeklerde ise günde sadece 2 adet havuç tüketilmesi durumunda, % 10 oranında kandaki kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir.
Eğer havucu düzenli olarak yemeyi adet ederseniz, hayatınızda akciğer kanserini % 50 oranında düşürmüş olacaksınız.
Havucun bilinen en büyük özelliği ise, ihtiva ettiği beta karotindir. Beta karotin, kansere neden olan radikaları engeller ve bağışıklık sistemini tamamen güçlendirir. Ayrıca beta karotinin diğer bir özelliği ise kendini A vitaminine dönüştürüp, cildin kurumasını önlemektir.
Tüm bunlara rağmen havucun marifetleri bu kadar ile dahi bitmemektedir. Bağırsak ve mide kanamalarını önlediği gibi, anne sütünü arttırması, boyun ve yüz kırışıklıklarını düzeltmesi, bağırsak ve idrar gazlarını söktürmesi ile de bilinmektedir. Ayrıca havuç, ülser hastalığına da iyi gelmektedir.

Yukarıda saydığımız meyve ve sebzeleri sevdiklerinize sürekli yedirir ve çocuklarınızın da sevmesini sağlarsanız, ileriki yaşlarda oluşabilecek birçok hastalığın önüne geçebilmiş olacaksınız. Vücudunuzun dengesini doğal yollardan sağlamış olacak ve bu besinleri almayan insanlara nazaran ilaç kullanma zorunluluğunda çok az olacak ya da hiç ilaç kullanmayacaksınız. Sizinde anladığınız üzere aslında sağlığımız için faydalı meyve ve sebzelerin en başında havuç, enginar, böğürtlen ve greyfurt gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.