Şifalı Bitkiler İle Tansiyon Ve Stresten Kurtulma Yolları

Şifalı Bitkiler İle Tansiyon Ve Stresten  Kurtulma Yolları

Tabiat ananın bizlere bahşettiği bitkiler sayesinde akıl ve ruh sağlığımızı bitkiler ile güçlendirebilir ve koruyabiliriz. İnsanoğlu her an bir başka imtihandan geçerken akıl ve ruh sağlıklarının yanı sıra bunlara etki eden tansiyon ve stres gibi sağlık problemlerini de düşünmek zorundalar. Bu yazımızda özellikle tansiyonunuzu dengelemek ve stresten kendinizi uzak tutmanın yollarını bitkisel ilaçlar ve çaylar sayesinde nasıl dengeleyebiliriz bunları göreceğiz.

Stresle Baş Etme Yolları

Stres hayatımızın bir parçası gibidir. Ama stres her an için negatif stres değildir. Mutlu anlarımızda dahi stres halini yaşayabiliriz. Fakat stres ne türden olursa olsun çok faydalı bir şey değildir. Stresi vücudumuzda hissettiğimiz anda vücudumuz adrenalin üretiyor demektir. Bu durum beynimize kaç ya da savaş emri verir. Bizde o anki durumumuza bağlı olarak bize stres veren ortamdan ya kaçarız ya da bu durum ile savaşırız. Fakat birçok kez ne kaçabiliriz ne de savaşamayız ve stresi yaşamak zorunda kalırız. Her ne kadar normal ve stressiz olduğunuzu düşünürseniz düşünün hemen hemen herkeste az ya da çok stres vardır. Fakat bazı kişiler stresli bir hayat yaşadıklarının bile farkına varmayabilirler.

Stresin Belirtileri
• Özellikler panik ataklar ve kalp çarpıntısı.
• Ağız kuruluğu.
• Konsantrasyon bozukluğu.
• Uyku zorluğu.
• Sürekli bitmek bilmeyen yorgunluk.
• Rahatlamada güçlük çekmek hatta rahatlayamamak.
• Tekrar eden baş ve kas ağrıları.
• Mide rahatsızlıkları ve ishal.
• Kendini kötü hissedip kolay ağlamaya eğilimli olmak.

Tedavi Yolları
• Vücudun stres ile savaşmasına yardım eden bitkilerden bir tanesi Sibirya gingsengi dir. Eğer kendinizi stres altında hissediyorsanız bu durum zirve yapmadan önce hemen 15 gün boyunca günde 600 mili gram alınmalıdır. Hayatınızın dönüm noktalarına girdiğinizde bu bitki stresle mücadelenizde çok etkili olacaktır.
• Stresle savaştığınız sıralarda hayatınız için önemli olan değişikleir yapmanızda yardımcı olacak olan bitki ise ölümsüzlük mantarı olarak tanınan ‘’reishi mantarı’’ dır. Bu bitkiyi yine günlük 600 mili gram kadar alabilirsiniz.
• Stresle savaşmanızda yardımcı olarak papatya ve kestere bitkilerini de tercih edebilirsiniz. Bu bitkileri düzenli olarak çaylarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca günlük stresi yok etmeye yardımcı olması için her banyo suyunuza en az 5 damla kadar lavanta yağı ekleyin.

stres ve tansiyon (650 x 310)

Panik Atak
Panik atak dediğimizde endişe, gerilim, terleme, solgunluk, kalp atışları ya da kalp çarpıntısı aklımıza gelen ilk belirtilerdir. Panik atak ansızın gelen bir korku ile olabileceği gibi hiçbir sebep yokken dahi gelebilir. Eğer panik atağı hayatınızda sıklık ile yaşamaktaysanız o zaman vakit kaybetmeden profesyonel yardım almayı kabul etmelisiniz.

Tedavi Yolları
• Ara sıra gelen panik atak nöbetleri için Dr. Bach’ın çiçek terapisin den ağzınıza birkaç damla damlatmanız yeterli olacaktır.
• Yine hafif panik atak durumlarında bir adet kesme şekerin üzerine 1 damla kadar gül yağı damlatıp yavaş yavaş ağzınızda eritebilirsiniz. Ayrıca şeker ile gül yağını kullanmak istemiyorsanız o zaman gül yağını temiz bir mendilin üzerine damlatıp koklayabilirsiniz.
• Yine panik atak ile mücadele etmek için kestere veya takke otu çayını tavsiye ederim. Her fincan için bir tatlı kaşığı kadar kullanın ve derin derin nefes alıp rahatlamaya çalışarak bu çayı için.

Endişe Ve Gerilim
Bu durumlarda elbette bitkisel tedavilerin yeri önemlidir. Fakat unutmayınız ki bitkisel tedaviler bu durumları ortadan kaldıramazlar sadece bu durumla baş ederken size destek güç olurlar. Bu yüzden gerilim ve endişe duygularınızı kısa sürede yenemiyorsanız profesyonel bir yardım ve psikoterapi almanız gerekebilir.

Endişe Ve Gerilim Tedavisi
• Bu durumlardan kurtulmanıza yardımcı olacak olan melisa, lavanta, papatya, ıhlamur, kestere veya takke otu gibi çaylardır. Her fincan için bu bitkilerden her hangi bir tanesinden bir tatlı kaşığı almanız yeterlidir.
• Tai chi, qigong, yoga, meditasyon veya nefes kontrolü gibi teknikleri öğrenin ve düzenli olarak uygulayın.
• Bazı problemlerin üstesinden gelebilmek için ise, doğal masaj yağlarını kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder