Gümüş Parlatma: Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş Parlatma: Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş parlatma konumuz sadece gümüş bakımı hakkında değildir. Gümüş tepsi nasıl parlatılır, gümüş eşyalar nasıl parlatılır, gümüş tesbih nasıl parlatılır, gümüş kolye kararması nasıl temizlenir, gümüş yüzük nasıl parlatılır gibi sorularınıza yanıt bulacağınız dev bir yazıdır.

Gümüş, giyim aksesuarı, ev eşyası, takı veya herhangi bir süs olarak kullanılan değerli bir madendir. Gümüş, kir, toz, su, toprak, ter, parfüm gibi herhangi bir dış etkene maruz kaldığında zaman içerisinde kararır ve matlaşır.  Bu sebepten dolayı zaman içerisinde hem evimizdeki eşyaları hemde takı olarak kullanmayı tercih ettiğimiz gümüşleri parlatmak ve temizlemek gerekir.

Bir çok insan tarafından sıkça söylenen, tavsiye edilen diş macunu veya sigara külü gibi yöntemler ilk başta gümüş temizlik konusunda işe yarasa da, bu yöntemler ilerleyen zamanlarda çizilmeye ve buna bağlı olarak kararmaya yol açar. Bu gibi durumlarda geri dönüş imkansız hale gelir.

Gümüş nasıl parlatılır?

Gümüş temizleyici sıvılar: Birçok markette gümüşleri temizlemek için özel olarak satılan birtakım ürünler yer alır. Parlatma & temizlik işlemi için bunlardan yararlanabilirsiniz. Pamuklu bir bezin üzerine damlattığınız yeterli miktarda temizleyici sıvıyı gümüşün üzerinde hafif hafif gezdirerek uyguluyoruz. Bezin kuru kalan tarafı ile sildiğimiz yeri kuruluyoruz. Temizlerken gümüşün üzerine çok fazla bastırmanıza kesinlikle gerek yok. Unutulmamalıdır ki gümüş kararmadan önce sararır. Buna göre hareket ederek temizlik işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Gümüş Parlatma: Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş parlatmak için kullanılan en yayın yöntem karbonatla temizlik yapmaktır. Karbonat ile gümüşleri temizlemeniz mümkün fakat bunu uygularken gümüşü çizebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Bu sebepten dolayı çok fazla değeri olmayan bir objenin üzerinde küçük bir alanda deneme yapabilirsiniz. Sonuçtan memnun kalırsanız aynı işlemi tüm gümüşlere uygulayın.

Peki nasıl yapılır?

Bir litre kadar suyu iyice kaynatın. İçine 2 dolu yemek kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyiniz. Karşımı tuz ve kabartma tozu suyun içinde çözülene kadar karıştırınız. Kullanmış olduğunuz kabın alt kısmını kaplayacak şekilde bir parça alüminyum folyo kesiniz ve kabın alt kısmına seriniz. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey kararmış gümüşlerinizi kaba koyup 5 – 10 dk. bekletmek. Çıkardıktan sonra yıkamadan sadece kurulayarak alüminyum folyo ile gümüş parlatma işlemi tamamlayınız.

Gümüş parlatma sirke kullanımı: İki yemek kaşığı sirkeyi bir kabın içerisine ekleyin. Ardından bir miktar su ve iki yemek kaşığı kabartma tozunu da ekleyerek, gümüş takılarınızı karışımın içerisine bırakın. Yarım saatin ardından takılarınızı çıkarın ve durulayın. Eğer takılarınız bir kabın içerisine sığamayacak kadar büyükse, sirkeli suya batıracağınız bezle silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Diş macunu ve sigara külü ile yapılan gümüş temizliğini biz tavsiye etmiyoruz. Bu iki madde gümüşe zarar verir.

Diş macununu bir diş fırçası yardımıyla gümüşlerinizin üstüne sürünüz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, diş macununu sürdükten sonra olabildiğince gümüş üstünde boş alan kalmayacak şekilde kaplamak. Üstüne diş macunu sürülmüş gümüşlerinizi yaklaşık 30 dakika bekletiniz. Sonra diş fırçasıyla üstünde artık kurumuş olan diş macununu hafif suyla köpürterek ovunuz. Ovma işlemi çok önemli çünkü asıl gümüşünüzü parlatan işlem bu. Ovalama işlemini gümüş cilası olarak düşünün. Bu yüzden sabır gösterip iyice parladığından emin olun nitekim kendiniz parladığını göreceksiniz. Sonra normal su ile durulayıp işlemi tamamlayınız.

https://www.youtube.com/watch?v=U4bqMGs2ZRo

Gümüş takılar nasıl parlatılır?

Gümüşten çeşitli desenlerde ve modellere takılar yapılabilir. Kolye, yüzük, küpe tarzında dizayn edilen gümüş takılar güzelliğinizi tamamlayıcı aksesuardır. Gümüş maddeler havadaki kükürt yüzünden kararıp parıltısını kaybedebilir. Gümüş takılarınızın bakımına çok yüksek paralar ödemeden evinizde yapmanız mümkündür. Gümüşleri parlatmak için birçok yöntem bulunmaktadır.

 • Tavsiye: 90 derecek saf alkolün içinde bir saat kadar bekletin. Alkolü koyduğunuz kabın kapağı mutlaka kapalı olması gerekmektedir. Kap seçimini yaparken buna dikkat edin ki alkolün temizlik özelliği uçmasın. Sonrasında marangozdan alabileceğiniz bir parça testere talaşının içine koyup kurumasını bekleyin. Gümüş takı kuruduktan sonra kuru bez ile ovularak parlatınız.
 • Tavsiye: Gümüş takıyı limon suyuyla ovun ve sıcak su ile durulayın. Sonrasında güderi derisi ile parlatınız. Güderi ne diyorsanız, yumuşak, hafif ve su emme özelliğine sahip deri çeşididir. Daha fazla parlaklık için karbonat veya piyasa bulunan gümüş ve metal parlatıcı da kullana bilirsiniz.

Gümüş takı temizliğinde yanlış bilinenler:

Birçok kişi tarafından yaygın olarak bilinen sigara külü ve diş macunu ile gümüş bakimi yapmak kesinlikle yanlış bilgidir. Bu yöntemler gümüşe kesinlikle zarar verebilir o yüzden bu iki yöntemi kesinlikle uygulamayın.

Bildiğiniz üzere sevgili ipuçlarım okuyucularımız gümüş demek bulunduğu ortama zenginliği ve mükemmel görüntüyü getiren eşya demektir. Ve gümüş diğer eşyaların tersine kullandıkça değeri artan ve belirli cilalar ve düzgün gümüş bakım yöntemleri ile bir ömür boyu evinizi ya da sizi süsleyebilecek bir hal almıştır.

Elbette piyasada birçok mükemmel gümüş temizleyiciler bulunmaktadır. Uzun süreli gümüş temizleyiciler ve gümüş temizleme köpükleri sizi birçok uğraştan kurtarabilir. Fakat bu temizleyiciler ile temizlediğinizde gümüş kaplamanız inceliyor ve altındaki metal ortaya çıkıyor ise o zaman bu gümüş kaplamalarınızı tekrar gümüşe batırmayın, çünkü bu çok bilinen fakat yanlış olan yöntem gümüş kaplamalarınız üzerinde koyu lekeler oluşmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken tek şey gümüşlerinize gümüş cilası uygulamaktır.

Gümüş Parlatma: Çatal Bıçak Takımları

Gümüş çatal ve bıçak takımlarınız özellikle baharatlar, tuz, sirke ve yumurtadan çok çabuk etkilenirler. Bu yüzden yemek bittikten sonra gümüş takımlarınızı hemen az bir miktardaki sıvı deterjan içeren sıcak suya batırın, böylece gümüş takımlarınıza yoğun bir yıkama uygulamanıza gerek kalmayacaktır.

Gümüş Çatal Bıçak Seti: Gümüş parlatma

Ticari bulaşık deterjanları çıktığından bu yana özellikle elit restoranlar gümüş takımlarının kaplamalarını daha bir sık yeniler oldular. Bunun nedeni ticari bulaşık deterjanlarının gümüş takımları aşındırıp hızlı bir şekilde eskimelerine yol açmasıdır. Bu yüzden sevgili hanımlar gümüş takımlarınızı kullandıktan sonra onları bulaşık makinesine atmayın ve birkaç dakikanızı ayırıp gümüş takımlarınızı elde yıkayın.

Matlaşmalar: Kaşık ve çatalların uçlarında matlaşma başladı ise gümüş çatal bıçak takımını eski bir alüminyum tencereye koyun. Daha sonra tencereye üzerlerini kaplayacak bir şekilde soğuk su ekleyin. Daha sonra her 2 kâseye yani 500 ml suya 1 çay kaşığı yani 5 ml kadar kabartma sodası koyun. Birkaç dakika kadar kaynama noktasına gelir ve kaynama noktasına geldikten sonra gümüş takımları parlatmak için gümüş cilalı bir bez ile iyice ovun. Bu şekilde matlaşmış gümüş parlatma işlemi biter.

Çok İhmal Edilmiş Lekeler: Çok ihmal edilmiş ve aşırı lekeli olan gümüş eşyalarınızı alüminyum bir kâğıda sarın ve daha sonra yine bu şekilde alüminyum bir tencerenin içerisinde kabartma sodası ile birlikte kaynatın. Bu sayede zaten eskimiş ve ihmal edilmiş olan gümüş takımlarınız çok uzun bir şekilde ovmak ve daha fazla aşındırmak zorunda kalmazsınız. Yani bu gümüş parlatma yöntemi gümüş takımlarınızı çok daha az bir şekilde aşındıracaktır. Fakat bu uygulamadan sonra gümüş takımlarınız az bir şekilde de olsa donuklaşacaktır. Ancak bu donuklaşmayı yumuşak temiz bir bez ve gümüş cilası ile tamamen geçirebilirsiniz.

Gümüş Parlatma: Gümüş Kaplı Tuzluklar

Özellikle nemli ve rutubetli havalarda gümüş kaplı tuzluklara çok dikkat edilmelidir. Çünkü tuz kaplamayı ve hemen altındaki metali kolayca yıpratabilir. Ve eğer gümüş tuzluğunuzu her zaman ve sürekli kullanmıyorsanız o zaman içlerindeki tuzu sürekli olarak boşaltmanız gerekir ve ardından tuzluğunuzu iyice yıkayıp kurutmanız gerekir.

Tuzluktaki ya da deliğindeki gümüş kaplama tuzluğun camı üzerindeki mavimsi yeşil tortular, paslanmanın belirtileridir. Bu yüzden gümüş cilası ile sürekli olarak ve mümkün olduğunca çabuk bir şekilde tortuları ovarak çıkartın. Sürekli olarak kullanmadığınız gümüş tuzluklarınız korumak istiyorsanız kullanımdan tabi tuzu boşaltıp, yıkayıp kuruttuktan sonra, tuzluğunuzun içerisine bir miktar zeytin yağı koyun ve tekrar tuzluğunuzu kullanmadan önce zeytinyağını temizleyin. Tuzluğunuza eklediğiniz zeytinyağı tuzluğunuzu bir daha kullanıma kadar iyi bir şekilde korumanızı sağlayacaktır.

Gümüş Kahve-Çaydanlıklar Ve Kapaklı Sürahiler

Bu türdeki gümüş eşyalarınızın kapaklarını kapalı bir şekilde tutmayın. Eğer kapakları kapalı bir şekilde gümüş eşyaları muhafaza ederseniz içlerinde oldukça ağır bir küf kokusu oluşur ve bu kokuyu çıkartmak hiç kolay olmaz.

Bu yüzden bu tür eşyalarınızda oluşabilecek küf kokusunun önüne geçmek için kullanmadığınız eşyanın içerisine bir parça şeker koyun. Fakat burada unutmamanız gereken şeker bazı iklimlerde karınca ve böceği kendine çeker. Bu riski göz önüne almak istemiyorsanız gümüş eşyanızı iyice yıkayın ve iyice kurutun daha sonra ağızlarını açık bir şekilde muhafaza edin. Bu sayede gümüş eşyanızda kesinlikle koku oluşmayacaktır.

Gümüş çaydanlıktaki tortuları 1 litre kaynamış suya 1 çay kaşığı kadar boraks (5ml) koyup ya da ticari bir çözücü ile çıkartabilirsiniz. Çözelti soğuyana dek bekleyin ve ardından suyu dökün ve temiz bir kabın içerisinde naylon bir fırça ile fırçalayın. Çaydanlığınızın ağzını temizlemek için boru temizleyici ya da ince bir şişe fırçası kullanın. Eğer deliklerde çok fazla tortu var ise delikler tamamen tıkanmış ise boru temizleyici içeriden dışarıya doğru itin. Bunu birkaç kez uygulayın.

Gümüş Parlatma: Kabartmalı ve Süslü Gümüşler

Gümüş eşyalarınız da gümüş cilası kullanın. Cila izlerini çıkartmak için ise amonyakta ıslatılmış temiz bir bez ile iyice ovun. Süslemeleri cilalamanıza yardımcı olması için eski bir tıraş fırçasını kullanabilirsiniz.

Daha sonra sıcak deterjanlı su uygulayın ve ardına soğuk suda eşyalarınızı durulayın. Son olarak da kurutun ve yumuşak temiz bir bez ile gümüş parlatma işlemini bitirin..

Gümüş Parlatma: Önemli Notlar!

 • Gümüşlerde küf lekesi çıkmaz. Yapacağınız işlemler sadece gümüşe zarar verecektir.
 • Eğer gümüşleriniz bir defa aşınmışlar ise o zaman tekrar gümüş kaplatmaktan başka çareniz yok demektir.
 • Bazı lekeler sadece amonyak uygulanmış yumuşak temiz bezlere karşılık verirler.
 • Başka bir yöntem ise kabartma sodası ve ılık suyu karıştırıp lekeleri düzgün bir alüminyum folyo ile ovmaktır.
 • Buruşuk olan alüminyum folyolar gümüşleri çizebilir.
 • Özellikle gümüş cilalı bezler, günlük olarak kullandığınız gümüşlerinizin temizlenmesi için çok faydalıdır.
 • Gümüş cilasını marketlerden kolaylıkla bulabilir ya da evde kendiniz yapabilirsiniz.
 • Gümüş temizleme bezleri olarak evde gümüş temizleme solüsyonuna batırılmış eski ve yumuşak bir havlu ya da kenarları bastırılmış eski bir pazen kullanabilirsiniz.
 • Gümüş temizleme bezinizi kuruttuktan sonra plastik bir poşette saklayın. Yıkadıktan sonra gümüşü ovmak için kullanın. Daha sonra eğer gümüşe yemek değer ise gümüşünüzü tekrar yıkayın. Unutmayın gümüş temizleme beziniz düzenli olarak yıkanabilir ve tekrar solüsyona batırılmak sureti ile kullanılabilir.
 • Gümüşleri muhafaza ederken onların çizilmesine yol açacak nesneleri uzaklaştırmalı, diğer nesnelerin temas etmesini önlemelisiniz. Karartacak şeylerden uzak tutun.
 • Gümüşlerin yıkama ve parlatma işlemleri esnasında lastik eldiven yerine nitril eldiveni tercih etmeliyiz. Nitril eldiven ameliyat eldiveni olarak da bilinmektedir. Nitril eldiven üzerinde gümüşe zarar verecek olan sülfür yer almaz. Parlatma işlemi esnasında pamuklu eldiven de tercih edilebilir.
 • Temizlik esnasında gümüşlerin çizilmesini önlemek için pamuklu kumaşlar tercih edilmeli, sert sünger, bulaşık teli gibi şeylerden uzak durulmalıdır.

Kararan Gümüş Nasıl Parlatılır?

Kararan gümüş takıyı parlatmak için gümüş temizlik kremi veya temizleme losyonları kullanınız. Yumuşak pamuklu bezi temizleme losyonuna ya da gümüş temizleme kremi ile ıslatıp gümüş takıyı silip kuru bez ile ovalayın. Gümüş beyazlatma işlemi ile kararmış gümüş eşyalarınız eski görümüne kavuşturacaktır.

 • Gümüş kararmasını önlemek için, gümüş çatal bıçak takımları iyice kurutulur ve alüminyum folyoya sarılır ise uzun bir süre saklanabilir ve karama yapmazlar.
 • Takımlarınızı mukavva kutuda bir beze sararak kuru bir yerde saklayın. Unutmayın nem ve rutubet gümüşlerde kararmaya neden olur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Kayıtsız Üye dedi ki:

  çok yararlı bilgiler çok teşekkürler

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder