İPUÇLARIM

Prostat İltihabı ve Prostat Büyümesinin Tedavi Yolları

Prostat İltihabı ve Prostat Büyümesinin Tedavi Yolları

Prostat idrar yoluna açılan bir delik ile sidik torbasının hemen altında bulunmaktadır. Sperm barındıran alkalin sıvısını üretmektedir. Prostat özellikle yaşı ilerlemiş erkeklerde yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur. Birçok erkek tıbbı müdahaleyi bu konuda geciktirdikleri için ölümcül sonuçlanabilecek prostat kanseri teşhisinde gecikmeye sebep olurlar.

Prostatın Büyümesi

Prostat genelde yaşı ilerlemiş erkeklerde görülür ve sidiktorbasında sorunlara neden olur. Genel belirtileri arasında salyayı andıran ve azalan idrar akışı ve akşamları sidiktorbasını boşaltma isteği gelmektedir.

Kalan idrar ise sidiktorbasında birikerek enfeksiyona nende olabileceği gibi basın farkı nedeni ile böbreklere geri dönerek hasar verebilir ya da fonksiyon azlığı yaratabilir. Prostat büyümesi genelde iyi huylu bir olaydır. Nedeni testosteronun prostatta birikmesi ve bunun sonunda da dönüştüğü DHT yani dihidrotestosteron adlı kimyasal maddedir. Yani prostatın büyümesinin nedeni bu kimyasal maddedir. Kanserde erken teşhis çok önemlidir ve doktorlar da büyüyen prostatın kanser hastalığına meyilli olup olmadığını anlayabilirler. Bu yüzden rektum kontrollerini düzenli olarak yaptırmak bazen hayat kurtarabilir.

domates ve prostat (650 x 310)

Tedavi
Bu rahatsızlık için kabul edilen tedavi yöntemi ameliyattır. Unutulmaması gereken ise prostatın bir kısmının alınması ile kalan parçanın büyümeye meyilli olmayacağı anlamına gelmemektedir. Prostatın tamamen alınması ise ereksiyon zorluğu ve iktidarsızlık gibi sorunlar yaratabilmektedir.

• Dihidrotestosteron üretimini azaltmak için cüce palmiyesi kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için de ikişer ölçü olmak üzere cüce palmiye ve Sibirya ginsengi tentürlerini bir ölçü beyaz ısırganla karıştırmak üzere günde 3 defa 5 ml alabilirsiniz. Ayrıca cüce palmiye’nin kapsüllerinin de bulunduğunu hatırlatmak isterim.
• Biriken idrardan meydana gelebilecek enfeksiyonları engellemek için idrar antiseptikleri kullanabilirsiniz.
• Eğer sisit veya üretrit belirtileri var ise eşit miktarlarda parmak otu, ısırgan ve mısır püskülü içeren çaydan günde 3 defa olmak üzere içebilirsiniz. Her fincan için 1 tatlı kaşığı kadar atkuyruğu karıştırmanızda fayda vardır.
• Ayrıca yapılan araştırmaların göstergesinde ısırgan parçaları da prostatın büyümesini engellemektedir. Bunun için düzenli olarak ısırgan çayı veya hazır kapsüllerinden kullanabilirsiniz.
• Tüm bunların dışında çinko prostat üzerinde küçülmesine yardımcı olmak açısından faydalıdır. Çinkodan günde 15 gram kadar alabilirsiniz. Eğer direk çinkoyu almak istemezseniz doğal bir çinko kaynağı olan kabak çekirdeğinden bol bol tüketmeniz yeterli olacaktır.
• Prostatı küçültmek için yine doğal bir besin olan domatesi kullanabilirsiniz. Bunun için bol bol domates salatası ya da özellikle sabha kahvaltılarında domates suyu içebilirsiniz.

Prostat İltihabı
Prostat iltihaplanması genel olarak bakteriyel enfeksiyonlara bağlıdır ve üretrite’ye benzer belirtiler gösterir. Sırtın alt kısmında ve ağ kısmında ağrıya, idrare çıkmaya zorlanmaya ve ateşlenmeye sebep olabilmektedir.

Tedavisi
• Eşit miktarlarda altınbaşak, parmak otu ve ısırgan ile oluşturacağınız karışımlı bir çay hazırlayın ayrıca içine her fincan için bir tatlı kaşığı atkuyruğu suyu ekleyin ve günde 3 defa olmak üzere için.
• Böbreklerinizi korumak ve enfeksiyon ile savaşmakta diğer bir yardımcınız ise ekinezya’dır. 5 ml kadar tentüründen ya da 600 mili gramlık kapsüllerinden günde 3 defa alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.