Keten Ve Kot Kumaş Nasıl Temizlenir?

Keten Ve Kot Kumaş Nasıl Temizlenir?

Bildiğiniz üzere saf keten demek bu kumaşın doğal olduğu anlamına gelmektedir. Fakat saf keten etiketi olmayan keten kumaşların çoğu içerisinde sentetik kumaş içermektedir.

Saf keten olmayan kumaşları temizlerken ılık suyun içerisinde en az 10 dakika boyunca ön ıslatma yapın. Daha sonra sıcak ve köpüklü su ile yıkayıp en az 2 defa durulama yaparak saf keten olmayan kumaşlarınızı temizleyin.

Saf keten olan kumaşları temizleme işlemi sonrasında kurutucudan ya da ipten almadan önce kurumasını beklemeyin. Saf keten kumaşı hala hafif nemliyken almalısınız. Nemli kumaşı ya da giysiyi ip ya da kurutma makinesinden aldıktan sonra giysiyi ters yüz edin ve sıcak bir ütü ile giysiyi ütüleyin. Bu sayede kumaşın çok daha fazla bir şekilde parlamasını sağlayabileceksiniz.

Sentetik keten karışımı olan kumaşları ütülerken soğuk ütü ile ütüleme yapmayı tercih edin. Kumaşın karışımı olup olmadığından emin değilseniz o zaman kumaşın iç kısmında ütüyü dikkatli bir şekilde test edin.

Ütüleme sonrasında kıyafeti dolaba koymadan önce mutlaka güzelce havalandırmayı unutmayın.

Kot Kumaş Nasıl Temizlenir?

Kot kumaşların çok ama çok az bir kısmı sabit renkli kumaşlardır. Çünkü kot kumaşların renklerinin zaman içinde solması hedeflenmektedir. Eğer kot kumaşı ıslatmanız gerekiyor ise soğuk suyun içerisinde ön yıkama bileşiği ile ıslatmalısınız. Bu tür kumaşları mutlaka el ile ya da makinede ve soğuk köpük ile yıkayın. Kot kumaşları sıkma işlemi yapmadan asarsanız kumaşın sertleşmesine neden olursunuz. Daha sonra kot kumaşı halen nemliyken sıcak ütü ile ütüleme işlemine tabi tutabilirsiniz.

Kot kumaş malzemeden yapılmış olan ve yırtılacak kadar sert bir hale gelmiş olan kıyafetlerinizi durulama yaparken kumaş yumuşatıcısı kullanırsanız kumaşın rahatlayıp yeniden yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz.

Fakat kot kumaşlar halen köpüklü bir haldeyken kumaş yumuşatıcısını kot kumaşa kesinlikle uygulamayın. Kumaş yumuşatıcısını ikinci ya da üçüncü yıkama sonrasında bir kez daha uygulama yapabilirsiniz. Yani kumaş yumuşatıcısını arka arkaya değil ve köpüksüz bir haldeyken birkaç yıkamada bir uygulayabilirsiniz. Kot kumaşlara yumuşatıcıyı aşırı derecede ya da her yıkamada kullandığınız takdirde kumaşın yağlı bir görünüm alacağını unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yahya erkul dedi ki:

    Kot siyah pantolonun üzerine çimento lekesi.olmus nasıl cikar

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder