Ketojenik Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

Ketojenik Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

Son zamanların en büyük problemi bil hassa bayanlar için zayıflama konusudur. Bu konu ile ilgili olarak birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin bazıları

bilimsel temellere dayansa da bazılarının her hangi bir bilimsel temeli bulunmamaktadır. Bu yöntemlerin bazıları insan sağlığına oldukça zararlı olduğu bilinmektedir.

 

Bazıları ise sağlıklı bir şekilde kilo vermenin ve akabinde sağlıklı bir şekilde yaşamanın mümkün olduğu beslenme şekilleridir Bu beslenme şekillerinden son zamanlarda en popüler olanı ketojenik beslenme adı verilen bir beslenme şeklidir Peki, bu ketojenik beslenme nedir? Nasıl yapılır?

 

Bu Diyetin Menüsü Nasıl Olmalıdır?

Bu diyet modeli de diğer diyetlerde olduğu gibi her istediğinin yendiği bir diyet değildir. Her diyetin kendisine mahsus bir yöntemi bulunmaktadır. Bu diyet yönteminde de karbonhidrat konusunda oldukça sıkı bir diyettir. Bu diyetin başarılı olabilmesi karbonhidrat 0 a yakın bir seviye de kullanılıyor.

Burada bu diyet modelinin bizim bildiğimiz bir klişeyi de yıkmış bulunmaktadır. Karbonhidrat bizim tarafımızdan sadece hamur işlerinde ve sağlıksız gıdalarda olduğu bilinmekte idi.

 

Bu diyet modeli sağlıklı olan ürünlerde de bu zararlı şeyin olduğunu göstermekte ve bu gıdalardan da uzak kalmamız istenmektedir. Tamda bu gerçek bu diyet modelini oldukça zor bir hale getirmektedir. Fakat vücudun bu diyet modeline alışması ile birlikte bu zorluk hissedilmemektedir. Bu diyette tahıl, nişasta ve meyve tüketimi kesinlikle yasaktır.

 

Bu Diyet İle Yenilecek Ve Yenilmeyecekler Listesi

Bu diyet şeklinde yenilmeyecek olan ürünleri söylememiz gerekir ise; tahıllar, şeker, meyve, kökler ve baklagillerin bu model de tüketilmesi kesinlik ile yasaktır.

Yenilebilecek ürünler ise; etin her çeşidi, yeşil olan sebzeler, torağın üstünde yetişen sebzeler, süt ürünleri yağlı olmak şartı ile, yemişler, tohumlar, tatlandırıcılar ve katıyağ dışındaki yağlar bu diyet modelinde rahatlık ile tüketilebilecek olan ürünlerdir.

 

 

Bu Diyetin temel Besin Kaynağı Nedir?

Her diyetin yolunda gitmesi için ve direnci düşürmemek adına temel besinleri bulunmaktadır. Bu besinlere diyet dilinde makro denilmektedir. Bu diyetin makro ürünleri yağlar, proteinler ve karbonhidratlardır. Bunun sebebini açıklamak gerekir isi;

Diyetin yüksek yağlı yemeklere izin vermesi sebebi ile enerjinin büyük bir kısmı buradan temin edilecektir. Yağlardan alınacak olan enerji yüzde olarak telaffuz edilecek olur ise yüzde 70 gibi bir kısım yağlardan temin edilir. Bu enerjinin yüzde 25 gibi bir kısmı proteinlerden yüzde 5 gibi bir kısmı da karbonhidrattan temin edilmektedir. Karbonhidratın bu kadar az olmasının sebebi diyet modelinin bu besin kaynağını içeren şeylerin tüketimini yasaklamasıdır.

 

Keto Diyetine Başlanmadan Neler yapılmalıdır?

Bu diyete başlamadan önce bazı konularda hazırlık yapılması gerekmektedir. Bunları kısaca sıralamak gerekir ise;

Bu diyete başlamadan önce çok sıkı bir program yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte günlük hedef hesaplanmalıdır. Diyet boyunca bol miktarda su içilmesi gerekmektedir. Gene bu diyet modelinde kaliteli ve yeterli uyku oldukça önemlidir. Bu diyet modeli hesaplamalar üzerine kurulmuş bir diyettir. Bu sebeple bu hesaplamaların yapılması gerekmektedir.

 

Ketosis Modu Nedir? Nasıl Geçilir?

Ketosis modu bu diyetin normale bindiği anı temsil etmektedir. Vücut artık bu duruma alışmış demektir. Bu duruma bir an önce geçebilmek için yapılması gerekenler; karbonhidratların ve proteinlerin kısıtlanması, yağların problem yapılmaması, bol bol su içilmesi, atıştırmaların dikkatli alınması, egzersiz yapılması ve bilhassa oruç tutulması yöntemlerinin yapılması ile bu moda bir an önce geçilebilmektedir. Bu moda girilmiş olup olmaması genel itibari ile idrar sıklığı ile anlaşılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. altın mikser dokunun dedi ki:

    Burada iyi gönderiler buldum. Yazma şeklini seviyorum. Mükemmel!

  2. parke dedi ki:

    Merhabalar. Koronadan korunmak için bağışıklık güçlendirici besinler alıyorum fakat bu beni koronadan mı korur yoksa hastalığı hızlı atlatmamı mı sağlar?

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder