Protein Ağırlıklı Beslenme Nasıl Olur? Yemeniz Gereken Gıdalar

Protein Ağırlıklı Beslenme Nasıl Olur?  Yemeniz Gereken Gıdalar

İnsan vücudunda Kas gelişimi ve hücre onarımı için protein besininin önemi çok büyüktür.

Bu sebepten dolayı insan vücudunun ihtiyacı olan protein içeren besinleri sofralardan eksik etmemek gereken gerekiyor. Protein içeren besinlerde amino asit ve gerekli olan moleküllerin bulunmasından dolayı insan vücudunun işlevsel düzeni ve hücrelerin en doğru şekilde onarılmasını sağlıyor.

Protein ile Beslenme Nedir?

Protein içeren besinleri tüketmemiz bu yüzden son derece önemli oluyor. Sağlıklı yaşamak ve sağlıklı yaşlanmak için proteine daha fazla önem vermemiz gerektiğini gösteriyor.

Ayrıca bilindiği gibi Sporcularda kas yapılarını güçlendirmek için protein ile beslenmeyi kural olarak görüp protein hesabı yaparak kaslarını güçlendirirler.

Kilo problemi yaşan sağlıklı bir şekilde zayıflamak için diyet yapanlarda hücre onarımı ve kas erimesi yaşamak ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak için diyetisyenlerin önerilerine uyarak proteinle beslenmeye ağırlık vererek zayıflıyorlar.

Protein içeren besinler et, süt, balık, baklagiller gibi yiyeceklerde bol miktarda bulunuyor.

Protein İçeren Besinler Hangileridir

Protein oranı en yüksek olan besinlerin başında kırmızı et geliyor. Kırmızı et gurubuna dahil olarak dana, inek, koyun, kuzu, manda ve deve eti olarak sıralanabilir. Hayvansal besin olan kırmızı etler protein içeren besinleri arasında en yüksek protein içeren besindir. Uzmanların önerdiği gibi sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşlanmak için kırmızı etili yiyecekleri en az haftada iki kez sofraya getirerek tüketmek gerekiyor.

Diğer bir protein değeri yüksek olan besinde beyaz ettir. Beyaz et gurubu da kanatlı ve deniz ürünleri gibi hayvansal besinlerdir.

Beyaz et denildiğinde ilk akla gelen tavuk etidir. Ancak diğer kanatlı hayvanlar olarak kaz, hindi, ördek gibi beyaz etli kanatlı hayvansal besinlerinde protein değeri aynı oranda yüksektir. Ayrıca deniz ürünlerinin tüketilmesinde de insan hayatı için büyük önem arz ediyor.

 

Deniz ürünleri de protein değeri ve olarak çok değerli besinler arasındadır.

En az haftada üç kez balık yenilmesi önerildiği gibi çocukların gelişimlerinde de diz ürünleri olan besinler büyük rol sahibidir.

Eskiden beri hep büyüklerimizden işittiğimiz baklagiller de insan sağlığı için içerdiği yüksek proteinden dolayı büyük rol oynamaktadır.

Kış günlerinin yemeği olarak bilinen baklagiller protein acısından yüksek değer taşıdığı için aslında en az haftada iki ve ya üç kez tüketilmesi gerekmektedir.

Baklagiller gurubunda; Yeşil ve kırmızı mercimek, kuru nohut, kuru fasulye, kuru bakla, bezelye, börülce, bulgur gibi yiyecekler de sağlıklı yaşlanmanın püf noktası olan besinlerdir.

 

İnsan sağlı için olmazsa olmaz olan protein değeri yüksek olan diğer besinler ise süt ürünlerinden elde edilen yiyeceklerdir.

Protein zengini olan Süt ürünleri insan vücudunda çok yararlı olduğu gibi çokta gerekli olmaktadır. İnsan vücudunun kas ve kemik gelişiminde büyük önem taşıyan süt olan protein zengini olan süt ürünlerin den yapılan gıdalarının temelini oluşturuyor.

Bir su bardağı sütün içerisinde yaklaşık 15 gram protein bulunur. Sporcuların kaslarını güçlendirmeleri için vazgeçilmezi olan yumurta sağlıklı yaşamak isteyen insanlarında en az günde bir adet tüketmeleri gerekmektedir. 1 adet yumurta beyazının içerisinde yaklaşık 8 gram protein bulunulduğu için protein zengini besinlerden birisi olmaktadır.

 

Hayvansal protein besin değeri yüksek olan besinlerden bir diğeri de peynirdir. 100 gramlık bir peynir diliminde yaklaşık 30 gram hayvansal protein bulunuyor.

Sağlık dolu yaşamın gerektirdiği diğer bir önemli protein zengini olan yoğurt dur. İnsan hayatında yeri çok önemli olan çoğu kişi tarafından özellikle de çocukların severek tüketilen besindir. 100 gram yoğurt da 10 gram protein bulunuyor.

Protein içeriği yüksek olup insan sağlında katkıları büyük olan besinlerden bir diğer gurup ta kuru yemişlerdir.

Kuru yemiş gurubunda da fındık, fıstık, badem, leblebi, ceviz gibi yiyeceklerde insan sağlığı için protein içeren yiyeceklerin arasındadır.

 

 

Protein Ağırlıklı Beslenmenin Sağlığımıza Olan Faydaları

Sağlıklı yaşayıp sağlıklı beslenerek kaliteli bir hayat için protein içerikli besinler insan vücudunun temel fonksiyonlarını işlevlerini düzgün yapabilmesi için yerine getirmesinde ve sağlıklı bir şekilde yaşam için önemli rol sahibi oluyor.

Protein içeren besinler hayvansal gıdalarda bulunduğu gibi sebze ve meyve çeşitlerinde de bulunuyor. İnsan vücudunun enerji ihtiyacını da yeşil ve kırmızı renkli yiyecekler karşılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder