Kedi tüyü aileme zarar verir mi?

Melisa hanımın bize yönettiği soru: ”Ben evimde bir kedi besliyorum ve tüy dökmeye başladı. Tüylerin ağzımıza kaçmasından ailecek korkuyoruz ne olabilir, yutarsa yuttuğunu nasıl anlayabiliriz ve kıl dökmesini nasıl engelleriz ailemden biri yutarsa ölür mü lütfen bana yardım edin kedi mi çok seviyorum fakat ailemi daha çok onu göndermeliyim.” Melisa hanım gibi sizinde kafanıza takılan sorularınız var ise sorunu sor bölümünden bize sorularınızı iletebilirsiniz.

Kedi tüyü insana zarar verir mi?

Melisa hanım öncelikle sunu belirteyim kedilerimiz bize zarar vermek için yaşamıyorlar. Kedinizin temizliğine dikkat edip zararlı bakteri ve parazitler oluşumunu engellediğiniz sürece kediniz size kesinlikle zarar vermeyecektir. Kulaktan duyduğumuz birçok bilgi yanlıştır. Özellikle kedi kılından size çok büyük bir zarar gelmeyecektir. Kedi kılına alerjiniz var ise bu durum size çeşitli rahatsızlıklar getirebilir.

Kedi tüyü kist hastalığı yapıyor diye bir söylenti var aslında bu yanlış bir bilgidir. Kedinizin temizliğine ve parazit bakımlarına dikkat edildiğinde kesinlikle sorun teşkil etmeyecektir. İçinizin rahat olması için tüm aile bireylerine kist aşısı yaptırabilirsiniz.
Doktor Duygu Ece Kumbasar’dan Kedi tüyü kist yapar mı? Videosunu da izleyebilirsiniz.

Veteriner hekim Sayın Koray Akçam’nin Cevap tv’deki Kedilerin dökülen tüyleri insan sağlığı açısından tehlikeli midir? Videosunu da izleyebilirsiniz.

Kedi tüy dökmesi nasıl engellenir?

Kedilerin tüy dökme sebeplerinden biri B vitaminin eksikliğidir. B vitamini takviyesi ile kedilerin tüy dökmelerini engelleyebiliriz. Daha detaylı bilgi için BURADAKİ konumuza bakmanızı tavsiye ederim.
Melisa hanım umarım bu bilgiler sizin için yeterli olmuştur. Unutmayın kedinizin bakımıaşıları kısaca Veterinerlerin söylediği şeyleri yaptığınız sürece kesinlikle sizin ve aileniz için tehlike teşkil etmemektedir.

5 YORUMLAR

  1. Meraba ben yavru iki sokak kedisini anneleri olmadığı için eve aldım ve 1 yıldır besliyorum, ancak çok tüy döküyorlar evin heryeri ve elbiselerimiz tüy oluyor. bu soruna çözüm bulamazsam eşim dışarı atacak ve ben onları çok seviyorum. Yanlız evimiz bahçeli olduğu için sürekli evde kalmıyorlar onları bahçeyede bırakıyoruz ve diğer kedilerle de oynuyor ve dışarda uyuyorlar bazen. mama ve sevdikleri bütün herşeyi yiyorlar yumurta dahil. Aşılarını ve parazit ilaçlarını yaptırdık ve her gün tarıyorum.Buna rağmen tüy dökülmesinin önüne geçemedim ne yapmam gerekir lütfen bu konuda çözüm önerebilirmisiniz.

  2. Bn ayça kedi sahiplenicem sahibini aradık bize çok tüy döktugunu söyledi düzenli olarak Fırçalarsak tüy sorunu kalmayacak dedi. He bide benim akrabam bana yağlı yiyeceklerin kedinin tüyünün döküleceyini söyledi siz Bvitamini ihtiyacı var dediniz. Ama hep. Yağlı yiyecekler bana bilgi verirmisiniz

  3. ben özel guvenlik iş yapiyorum sokak kediai vardi hava soguk du yagmur vardi kulubemiz icine aldim bende orda nobet tutuyorum yanimda kedi ama hastalik olur diyrr attim disari

  4. merhaba ben okuldan eve geldiğimde bahçede sokak kedisi duruyodu ben hayvanları çok severim bu yüzden onu biraz besledim sonra sevdim ama kedi tüyü yutmaktan korkuyorum buğazımda kaşıntı var girdiğim sitelerdede belirtileri arasında olabileceği yazıyor bana bu konuda yardımıcı olabilirmisiniz?????

    • Betül hanım bu durum ciddi bir sorun oluşturabilir. Bu nedenle doktora danışmanızı öneririm.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here