Kedi tüyü aileme zarar verir mi?

Melisa hanımın bize yönettiği soru: ”Ben evimde bir kedi besliyorum ve tüy dökmeye başladı. Tüylerin ağzımıza kaçmasından ailecek korkuyoruz ne olabilir, yutarsa yuttuğunu nasıl anlayabiliriz ve kıl dökmesini nasıl engelleriz ailemden biri yutarsa ölür mü lütfen bana yardım edin kedi mi çok seviyorum fakat ailemi daha çok onu göndermeliyim.” Melisa hanım gibi sizinde kafanıza takılan sorularınız var ise sorunu sor bölümünden bize sorularınızı iletebilirsiniz.

Kedi tüyü insana zarar verir mi?

Melisa hanım öncelikle sunu belirteyim kedilerimiz bize zarar vermek için yaşamıyorlar. Kedinizin temizliğine dikkat edip zararlı bakteri ve parazitler oluşumunu engellediğiniz sürece kediniz size kesinlikle zarar vermeyecektir. Kulaktan duyduğumuz birçok bilgi yanlıştır. Özellikle kedi kılından size çok büyük bir zarar gelmeyecektir. Kedi kılına alerjiniz var ise bu durum size çeşitli rahatsızlıklar getirebilir.

Kedi tüyü kist hastalığı yapıyor diye bir söylenti var aslında bu yanlış bir bilgidir. Kedinizin temizliğine ve parazit bakımlarına dikkat edildiğinde kesinlikle sorun teşkil etmeyecektir. İçinizin rahat olması için tüm aile bireylerine kist aşısı yaptırabilirsiniz.
Doktor Duygu Ece Kumbasar’dan Kedi tüyü kist yapar mı? Videosunu da izleyebilirsiniz.

Veteriner hekim Sayın Koray Akçam’nin Cevap tv’deki Kedilerin dökülen tüyleri insan sağlığı açısından tehlikeli midir? Videosunu da izleyebilirsiniz.

Kedi tüy dökmesi nasıl engellenir?

Kedilerin tüy dökme sebeplerinden biri B vitaminin eksikliğidir. B vitamini takviyesi ile kedilerin tüy dökmelerini engelleyebiliriz. Daha detaylı bilgi için BURADAKİ konumuza bakmanızı tavsiye ederim.
Melisa hanım umarım bu bilgiler sizin için yeterli olmuştur. Unutmayın kedinizin bakımıaşıları kısaca Veterinerlerin söylediği şeyleri yaptığınız sürece kesinlikle sizin ve aileniz için tehlike teşkil etmemektedir.

6 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.