Çilek Reçeli Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Çilek Reçeli Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Reçel hangi tür olursa olsun toplumumuzda severek tüketilen geleneksel bir besindir. Reçel dediğimiz zaman aklımıza evde özenle yapılan ve dışarıda hazır satılan reçeller gelir.
Severek yenilen ve her yaştan damak tadına hitap eden reçelleri genellikle ve bilhassa da kalabalık ailelerde yaşıyorsak büyük kavanozlarda hazırlar ya da alırız.

Durum bu şekilde olduğu için de genelde gerektiği gibi koruyamadığımız reçellerin büyük bir kısmını yıl içerisinde henüz tüketemeden ziyan ederiz. Bu büyük ziyanı durdurabilmenin tek yolu da reçelleri nasıl saklayabileceğimizi doğru bir şekilde bilmektir.

Reçelleri saklama yöntemi aslında tüm reçellere hitap eden bir yöntemdir. Fakat sizlerle bu yazımızda özellikle çilek reçeli nasıl muhafaza edilir, nasıl saklanır bu konunun üzerinde duracağız.

kiler dolabı

Çilek Reçeli Nasıl Saklanır?

Çilek reçelini ister dışarıdan hazır bir şekilde almış olun, isterseniz de evde kendi emeğiniz ile hazırlayın, bilmeniz gereken en önemli husus çilek reçelinin mutlaka temiz, ağzı sıkı bir şekilde kapanıp hava almayan cam kavanozlarda saklamanız gerektiğidir.

Eğer hazır aldığınız çilek reçeli kalın plastik kavanozda ise hemen cam kavanoza aktarın. Ya da çilek reçelini evde hazırladıysanız bir tık soğumasını bekledikten sonra hemen cam kavanozlara alın ve çilek reçelini cam kavanozun içerisinde tamamen soğumaya bırakın.

Çilek reçelini cam kavanoza aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli hususta çilek reçeli dolu cam kavanozu tam olarak nerede ve nasıl sakladığınızdır.

Cam kavanozlara aldığınız çilek reçellerinin ağızlarını bir defa daha kontrol ettikten sonra sıra cam kavanozları kesinlikle ışık ya da ısı almayan bir yerde muhafaza etmelisiniz.
Eski zamanlarda çok iyi hatırlayacağınız üzere bu tür besinleri saklamak için soğuk killerler vardı. Fakat bu zamanda artık bu güzel ve doğal muhafaza depolarını evlerde bulmak oldukça zorlaştı.

Bu yüzden siz evde ya da mutfakta kendi mini kilerinizi hazırlayabilirsiniz. Bilhassa yeni yapılan dairelerde mutlaka küçük bir odacık kıyafet barındırmak için bulunuyor. İsterseniz bu minik odanın duvarına raflar koyup reçel ve turşularınızı bu minik odada saklayabilir, isterseniz de mutfakta derin ve karanlık bir çekmeceyi sadece reçellerinizi barındırmak için kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder