Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Bayram temizliği veya ilkbahar hazırlıklarında evde badana boya yapmak şarttır. Her yıl olmasa da bir kaç yılda bir evimizi veya eşyaları boyarız. Yağlı boyaları hem temizlik açısından hem de dış etkenlerden korumak amaçlı  kullanırız.

Boya badana islerinde benim gibiyseniz birçok eşyayı özellikle hali, perde ve elbiselerinizin boya lekesi olma ihtimali çok yüksektir. Ama telaşa gerek yok çıkarılması zor gibi görünse de çıkarılmayacak bir leke değildir.

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Pamuklu, yünlü veya keten kumaştan yapılmış olan eşyalarda oluşan yağlı boya lekesi çıkarmak için üzerine bol miktarda pudra serpiştirin. Daha sonrasında lekeli bölgeyi etere veya alkole batırılmış temiz bez ile siliniz. Eter yanıcı bir madde olduğunu unutmayın ve mutlaka ateşten uzak durun. Eterle silme işlemin ardından bolca soğuk su ile yıkayın.

Kurumuş yağlı boya lekesi için amonyak kullanınız. Kurumuş boyanın üzerine amonyak dökün ve yaklaşık 15 dakika boyanın yumuşaması için bekletin. Devamında yukarıdaki yöntem ile lekeyi çıkarabilirsiniz.

12 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.