İPUÇLARIM

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Bayram temizliği veya ilkbahar hazırlıklarında evde badana boya yapmak şarttır. Her yıl olmasa da bir kaç yılda bir evimizi veya eşyaları boyarız. Yağlı boyaları hem temizlik açısından hem de dış etkenlerden korumak amaçlı  kullanırız.

Boya badana islerinde benim gibiyseniz birçok eşyayı özellikle hali, perde ve elbiselerinizin boya lekesi olma ihtimali çok yüksektir. Ama telaşa gerek yok çıkarılması zor gibi görünse de çıkarılmayacak bir leke değildir.

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Pamuklu, yünlü veya keten kumaştan yapılmış olan eşyalarda oluşan yağlı boya lekesi çıkarmak için üzerine bol miktarda pudra serpiştirin. Daha sonrasında lekeli bölgeyi etere veya alkole batırılmış temiz bez ile siliniz. Eter yanıcı bir madde olduğunu unutmayın ve mutlaka ateşten uzak durun. Eterle silme işlemin ardından bolca soğuk su ile yıkayın.

Kurumuş yağlı boya lekesi için amonyak kullanınız. Kurumuş boyanın üzerine amonyak dökün ve yaklaşık 15 dakika boyanın yumuşaması için bekletin. Devamında yukarıdaki yöntem ile lekeyi çıkarabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. hüseyın yıldırım dedi ki:

  VALLAH BU KADAR KİŞİ ÇIKAR DİYOR BAZILARIDA İŞE YARAMADI DİYOR YANİ ŞİMDİ BU KADAR KİŞİ YALANMI SÖYLİYOR EĞER YALAN SÖSLİYORLARSA MÜKAFATINI ALIRLAR NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ANLASINLAR BU HANİ YOLDA BİR TANE ADAM RASTLIYOR SİZE ADRES SORUYOR SİZDE ADRESİ BİLMEDİĞİNİZ HALDE ONA YANLIŞ ADRES TARİF EDİYORSUNUZ ADAM GİDİYOR ADRES YANLIŞ TEKRAR GERİ GELİYOR VE O YANLIŞ ADRES TARİF EDENE MÜKAFAT VERİYOR AMA O MÜKAFAT BAŞKA MÜKAFATDIR UMARIM YANLIŞ BİLGİ VERENLER ANLAMIŞLAR

 2. Zeynep dedi ki:

  Hiçbir işe yaramadı

 3. Afra dedi ki:

  Aseton dışında terebentin de kullanabilirsiniz

 4. isra dedi ki:

  yağ ile çıkartabilirsiniz boyalı bölgeyi yağ ile bir diş fırçası yardımıyla çitileyin sonrasında bulaşık deterjanı ile yıkayım makineye atıp normal yıkarsanız leke falan kalmıyor

 5. Ayfer suer dedi ki:

  Evet gerçekden kurumuş yağlı boya yi nagelllack la çıkarın. Yani ojeyi tirnakdan çıkaran maddeyle ismi aklıma gelmedi kesin cikariyor. Islak bezle boyalı yere dokun iyce silin.

 6. CEM dedi ki:

  HİÇ BİR İŞE YARAMADI.. MAALESEF

 7. yahya dedi ki:

  benim gömlegime yaglı boya deydı hemen ardından makinaya attım. ama gecmedi kuru temizleme suyu deydirmemem lazım dedı bundan sonra nasıl gecer

 8. Niyazi dedi ki:

  Ben denedim işe yaradı

 9. hilal dedi ki:

  ben asetonla çıkardım 🙂

  1. Mehmetcan dedi ki:

   Hahah tam bir bayan çözümü

  2. serra dedi ki:

   duvara kullanılan yağlı boya çıktı mı asetonla ???

 10. sonay dedi ki:

  hicbir ise yaramadi bosuna denemeyin derim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.