Karnımdaki Gaz Birikmesini Gidermek İçin Ne Yapmalıyım?

Karnımdaki Gaz Birikmesini Gidermek İçin Ne Yapmalıyım?

Karında oluşan şişlikler hem fiziksel sebeplerden hem de psikolojik sebeplerden dolayı kaynaklanabilir. Fakat karın şişliğinin sebebi ne olursa olsun kesinlikle görmezden gelinmemesi gereken bir rahatsızlıktır.

Karında uzun bir süre boyunca şişliğin oluşması ve geri inmemesi durumunda bu kişiler kendilerini toplumdan soyutlayabilir hatta ve hatta sosyal hayatlarını dahi bitirme noktasına gelebilirler. Çünkü bu kişiler karınlarındaki şişliklerin hiç inmeyeceğini düşünürler. Bu kişilerin bu düşüncelerine karşın karın şişliği sorunu çok kolay bir şekilde giderilebilecek bir rahatsızlıktır.

Karın şişliğin en çok bilinen sebepleri arasında en başta safra kesesinde oluşan problemler ile fazla yağlı yemek tüketmek gelmektedir. Bunun dışında pankreasta meydana gelen rahatsızlıkların sonucunda ortaya çıkan sindirim sistemi bozuklukları da bu sorunun nedenleri arasındadır.

Karın Şişkinliğinin Nedenleri Nelerdir?

Karında meydana gelen şişlik bağırsaklarda ve mide de gaz birikmesi ile ilişkilidir. Bu durum kendini ağır ya da orta veya şiddetli ya da derin ve keskin ağrılar kendini belli eder. Kişide meydana gelen bu ağrılar hem gaz çıkarmak sureti ile hem de bağırsak hareketlerinin hızlanması sonucunda yatışır.

Karında meydana gelen şişkinliğin çok ama çok farklı sebepleri olabilir. Karında meydana gelen şişkinlik yenen yağlı besinlerin hazım güçlüğü ile bağlansa da heyecan, stres, endişeli ruh durumu, IBS bağırsak sendromu, sindirim sistemi enfeksiyonları, bazı türdeki besinlerin sindirilmesi durumu yani çölyak rahatsızlığı ya da laktoz intoleransından kaynaklanabilir.
Karında meydana gelen şişkinliğin tedavisinde mide de ya da sindirim sisteminde huzursuzluk yaratan gıdaların kişinin beslenmesinden tamamen çıkartılması çok önemlidir.

Çünkü bazı yiyecekler kişiler fark etmese de sindirim sisteminde strese neden olabilir ve bu durum sonucunda da mide ya da karın şişkinliği durumu söz konusu olur.

Karın Şişkinliğine Ne İyi Gelir?
Karnınızda oluşan şişliğin azalması için çok hızlı bir şekilde yemekleri yani lokmalarınızı çiğnememeye çalışın. Bu sayede çok daha az hava yutarsınız ve böylece de bağırsak gazlarının oluşmamasını sağlarsınız.

Çok sıkı kıyafetler giymemeye çalışın. Çünkü gereksiz ve vücudu sıkan kıyafetler demek hem fiziksel hastalıklara neden olabilir hem de vücuttaki dengeyi karın üzerine yoğunlaştırıp vücudun çirkin bir görünüm almasına sebebiyet verir.

Kuru fasulye, nohut gibi özellikle gaz yapma özellikleri olan besinleri çok fazla tüketmemeye çalışın.

Bunların dışında karın şişkinliğiniz nedeni parazit kaynaklı bir rahatsızlık olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise kesinlikle hiç durmadan bir uzmanın bu duruma müdahale etmesi gereklidir.

Karnınızdaki şişlik halen geçmedi ise mutlaka bir uzmana gidip gerekli olan kontrollerin yapıldığından emin olmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder