İPUÇLARIM

Kalsiyum, Magnezyum Ve Demir, Ne İşe Yarar, Nerede Bulunur Ve Eksikliğinde Ne Görülür?

Kalsiyum, Magnezyum Ve Demir, Ne İşe Yarar, Nerede Bulunur Ve Eksikliğinde Ne Görülür?

Kalsiyum diş ve kemik sağlığında çok önemli bir rol oynar, kalp kasarlı da dâhil olmak üzere tüm kasların kasılmasını sağlar, vücutta asit alkali dengesini sağlar, cilt sağlığı için önemlidir ve kanın pıhtılaşmasını sağlar.

Kalsiyum Nerede Bulunur?

Su teresi, kuru incir, badem, tofu, soya fasulyesi, deniz bitkileri,  midye, istiridye ve karides gibi deniz ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, küçük kılçıklı balıklar, yoğurt, peynir ve sütte bol miktarda kalsiyum bulunur.

Kalsiyum Eksikliğinde Ne Olur?

Yüksek tansiyon, osteoporoz, diş çürümeleri, artrit, eklem ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk, kas kramp ya da seğirmeleri meydana gelir.

Magnezyum Ne İşe Yarıyor?

Magnezyum vücuttaki çoğu işlemlerde yan görevler üstlenir, enerji üretimini sağlar, sinir sistemi ile kalp kasları için çok önemlidir, adet öncesi sendromu belirtilerini azaltır, kasları gevşetir, dişleri güçlendirir ve kemikleri güçlendirir.

Magnezyum Nerede Bulunur?

Kayısı, kuru incir, esmer pirinç, bulgur, baklagiller, cashew, susam, fıstık, badem, kahvaltılık gevrekler, buğday kepeği, kakao, elenmemiş olan undan yapılmış olan ekmekler ve tüm yeşil sebzelerde magnezyum bulunur,

Magnezyum Eksikliğinde Ne Olur?

Safra kesesi taşları, böbrek taşları, depresyon, hiperaktiflik, kabızlık, kalbin düzensiz atması, sinirlilik, yüksek tansiyon, uykusuzluk, iştah azalması, konfüzyon, kas zayıflığı, kas seyrimesi ile kas kasılmalarına neden olur.

Demir Ne İşe Yarıyor?

Enerji üretimi içi çok gereklidir, birçok enzimin yapısında yer alır, oksijen ile karbondioksiti hem hücre içine hem de hücre dışına taşır ve hemoglobin için çok gereklidir.

Demir Nerede Bulunur?

Et ile sakatatlarda, fıstık, badem, maydanoz, bal kabağı çekirdeği, kahvaltılık gevrekler, kuru baklagiller, erik, kuru üzüm ve kuru meyvelerde bulunur.

Demir Eksikliğinde Ne Olur?

Soğuğa karşı dayanıksızlık, mide bulantısı, iştahsızlık, kayıtsızlık, halsizlik, soluk cilt ile kansızlığa neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.