Gebelikte Kansızlık Neden Oluşur, Kansızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelikte Kansızlık Neden Oluşur, Kansızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Özellikle dengesiz ve yetersiz beslenme sonucunda hem anne hem de bebekte sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu sağlık sorunlarının en önemlilerinden bir tanesi de kansızlık sorunudur.

Kansızlık (Anemi)

Kansızlık sorunu hamilelik döneminde vücudun artan demir ihtiyacını karşılayamama durumudur. Kansızlık durumunun oluşumunda besin maddesi olmayan cisimlerin yenmesi (pika hastalığı), besinler ile alınan demir miktarının azlığı, düşük ya da sık aralıklı doğumlar nedeni ile vücutta azalmış olan demir deposu gibi etmenler ön plandadır.

Özellikle gebe olan kadınlarda kansızlık yani anemi sorunu baş dönmesi, yorgunluk, taşikardi, düşük doğum ağırlığına sahip olan bebek doğumları hatta ve hatta bebek ölümlerine dahi sebep olabilir.

Kansızlık Tedavisi
Gebelikte kansızlığı önlemek için doktorunuzdan demir yönünde zengin bir diyet hazırlamasını isteyin. Vücudunuzdaki demiri dengelemek ve demir eksikliği çekmemek için özellikle gebelik döneminde kuru baklagiller, tahıl ürünleri, kümes hayvanları ve kırmızı etin yanı sıra supleman gibi demir ilaçları kullanabilirsiniz.

Alacağınız demir ilaçlarının taze meyve suyu ya da aç karnına alınmaları ile vücuttaki demir kullanımı artmaktadır.

Bunların yanı sıra gebeler her öğünlerinde taze meyve ve sebzenin yanı sıra özellikle C vitamini ağırlıklı besinleri tüketerek besinlerde bulunan demirin vücutta daha iyi bir şekilde emilmesine yardımcı olacaktır.

Bu noktada yemekler ile birlikte kahve ya da çay tüketiminin vücutta demir emilimini azaltarak kansızlığa neden olduğunu hatırlatmak isteriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder