İPUÇLARIM

Ses Kısıklığına Karşı Ne Yapmalıyım?

Ses Kısıklığına Karşı Ne Yapmalıyım?

Kış bir anda bastırdı sevgili ipuçlarım okuyucuları. Kış bastırınca da tamamen kışa hazır olmayan bizler elbette biraz aniden yakalandık. Hem de bazılarımız ani gelen bu soğuklara karşı o kadar hazırlıksız ki, sesleri dahi kısılanlar olabilir. Evet, ani bir üşütme sonucu ses kısılması sürekli görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Ama modern hayatımız ister ses kısık ya da değil hayatımıza devam etmemizi ön görür. Kışın ses kısılmasın yanı sıra öksürükle de başımız beladadır. Öksürüğe iyi gelen yöntemleri öğrenmek isterseniz bu konumuza da bakmanızı öneririm.

Bu yüzden sesimiz kısık olsa dahi günlük yaşantımıza devam etmek sorumluluklarımı yerine getirmek zorundayız. Sesim kısıldı işe gidemem ya da okula gidemem bu halde gibi bir kaçamağı bir kaç istisna dışında hepimiz yapamayız. O zaman ne yapacağız, elbette ses kısıklığına hemen bir çare bulacağız. İşte sizlere hızlıca ses kısıklığından kurtulabilmeniz için hazırladığım birkaç öneri.

Ses Kısıklığına Karşı

• Bunun için ilk önereceğim şey bir tutam kadar böğürtlen yaprağını alıp iki su bardağı dolusu su içinde kaynatmanızdır. Daha sonrasında ise kaynattığınız bu karışımın içerisine bir dilim kadar limon ve birazcık da bal eklemeniz.

ses kisikligina buhar banyosu• Eğer bu karışımı içmek istemezseniz karışıma limon ve bal eklemeden önce kaynattığınız böğürtlen yaprağı suyu ile gargara yaparsanız da faydasını görürsünüz.

• Aynı zamanda ıhlamur gargarası da bilinen tedavi yollarından bir tanesidir.

• Deneyebileceğiniz diğer bir tedavi şekli ise, okaliptüs yaprağını kaynatıp buharını içinize çekmenizdir. Tabi bunu bir havlu altında yapmağı ihmal etmemelisiniz.

• Ayrıca bir diğer yolda bol bol kurutulmuş kayısı yemektir. Hem ses kısıklığınıza iyi gelecek hem de güç verecektir.

• Eğer yukarıdaki önerilerden hiç birini yapmak istemiyor ve başka bir şey denemek istiyorsanız o zaman 6 veya 7 adet karanfili kapalı bir kapta kaynatmaktır. Kaynattığınız karanfilleri sabah ve akşam sürekli bir çay bardağı kadar için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.