Salon Çiçekleri Nelerdir? Nasıl Yetiştirilir?

Salon Çiçekleri Nelerdir? Nasıl Yetiştirilir?

Salon çiçekleri, doğayı anımsatan yönüyle iç mekanları yeşillendirmek için tercih edilen bitkilerdir. Ev ve iş yerlerini kişiselleştirmek için dekorasyonda küçük dokunuşlar yapmak istiyorsanız, salon bitkilerinden faydalanarak ortamın havasını değiştirebilirsiniz.

En Güzel Salon Çiçekleri Hangileridir?

Salon çiçekleri kullanarak evinizi renklendirmek istiyorsanız çiçeklerin bulundukları ortama uyum sağlamalarına yardımcı olacak çiçek türlerine yönelmelisiniz. Özellikle de kullanılan mekânın büyüklüğü, ışık alma derecesi ve nemi çiçeğin türüne karar verme sürecinde size yardımcı olacaktır. En güzel salon çiçekleri ve isimlerinin bulunduğu listeye göz atmak ister misiniz?

Salon Çiçekleri Nelerdir? Nasıl Yetiştirilir?

1- Telgraf Çiçeği

Çok fazla yaprak dökmeyen, sabah ve akşam güneşini seven küçük yapraklı salon çiçeğidir. Yapraklarının çizgili olmasından dolayı pijamaya benzer ve damat pijaması çiçeği de denilmektedir. Sarkarak büyüyen bu çiçek toprağı nemli kalacak şekilde sulanmalıdır.

2- Salon Sarmaşığı

Salonlarda kapı üstlerine tırmanan, sehpalardan sarkarak sürünmeyi seven salon sarmaşığı bitkisi, dekorasyonda en çok tercih edilen salon bitkileri arasındadır. Az ışık ve az suda yaşayabilmelerinin yanı sıra, uzun ömre sahip olmaları nedeniyle de iç mekanlarda sıklıkla tercih edilmektir.

3- Benjamin

Salon çiçekleri arasında bakımı en kolay olan bitki Benjamin çiçeğidir. Yeri değiştirilmediği sürece, düzenli sulama desteği sağlanan yarı gölge alanlarda gelişimini sürdürebilir.

4- Arokarya Çiçeği

Çam bitki türleri arasında yer almasına rağmen soğuğu hiç sevmeyen bir bitkidir. Oda sıcaklığına ihtiyaç duyan bu bitki, yılda 2 – 3 kez vitamin ve mineral desteği sağlandığı sürece sağlıklı bir yaşam sürebilir.

5- Atatürk Çiçeği

Kadife dokuya sahip Atatürk çiçeği, kırmızı ve yeşil olmak üzere iki faklı renkte yapraklara sahiptir. Hava koşullarına bağlı olarak toprağının nemli tutulması ve aydınlık bir yerde konumlandırılması gelişimi için yeterlidir.

6- Aşk Merdiveni Salon Çiçekleri

Başka çiçeklerle bir arada yaşamayı seven aşk merdiveni çiçeği, yarı gölge ve nemli ortamlarda büyümeye ihtiyaç duyar. Aşk merdiveni bitkisinin, şekli ise daha çok eğrelti otuna benzemektedir.

7- Çin Herdemyeşili (Aglaonema)

İç ve dış mekanlarda yetiştirilebilen bu çiçek, düzenli bakımı sağlandığı sürece çiçek dahi açabilen bir bitkidir. Açan çiçekler zamanla meyveye dönüşerek hoş bir görüntü oluşturabilir.

8- Kalanşo

Renkli küçük çiçekleri, buket şeklinde bir görünüm sağlayan bu bitki, ısıtıcı kaynaklarından uzak duracak şekilde aydınlık ortamlarda yaşamayı sever. Düzenli aralıklarla, solan dalları kesilerek yeni çiçekler açmasına yardımcı olmak gerekir.

9- Zeze Bitkisi (Zz Plants, Zamia, Zeze)

4 ay suya ihtiyaç duymadan yaşayabilen ve bakımı en kolay uzun ömürlü süs bitkisi olarak salonlarda yerini alır. Bahar aylarında yaprak değişimine uğrar.

10- Pılea (Para Bitkisi)

Son dönemde büyük salon çiçekleri tercih edilmiyor, daha çok dekorasyonun göz bebeği olan, küçük yapraklı çiçekler tercih ediliyor. Para bitkisi, 2 haftada bir sulanan, dayanıklı ve uzun ömürlü salon bitkileri arasında yer almaktadır.

İlginizi çekecek diğer yazımız: Orkide Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder