Kurumuş saksı çiçekleri yeniden nasıl canlandırılır?

Evde çiçek bakimi, ev hanımları için önemli hobilerden biridir. İlgisizlikten, yetersiz ışıktan veya yanlış bakim sulama şekilleri yüzünden evde baktığımız çiçekler kurumaya başlayabilir.

Çocuklarınızdan veya arkadaşınızdan çok güzel bir çiçek hediye aldınız. Zamanla yaprakları sararıp kurumaya başladı. Emininki manevi değeri yüksel olan hediyenizi atmak istemezsiniz. Kuruyan çiçekleri canlandırmak mümkündür. Kurumuş çiçek nasıl canlandırılır sorunuzun yanıtı.

Kuruyan çiçeği canlandırmak için ne yapmalı?

Çiçeği dikkatli bir şekilde saksıdan çıkarın. Köklerine yapışmış olan toprağı köke zarar vermeden dökün. Kuruyan kök kısımlarını ve yapraklarını kesin. Başka saksının içerisine bakimi (gübreli) yapılmış kumlu toprak koyun ve çiçeği yeniden ekin. Can suyunuza ekleyin ve bir iki hafta içerisinde kuruyan çiçeğinizin yeniden yeşermeye başladığını göreceksiniz.
Saksı için uygun toprak nasıl olmalı veya toprak değişimi ne zaman yapılır diye merak ediyorsanız. BURDAKI konumuza bir göz atabilirsiniz.

10 YORUMLAR

  1. Benm çiçeklerim ıslanmış ve hepsinin boynu bükülmüş ölmüşşş 😏 nasıl canlanıck bunlr

  2. Lilyum çiçeği doğum günümde hediye geldi. İş yerimden eve getirdim ama iki gün içinde yapraklarını dökmeye başladı. Şimdi kupkuru dört dal var saksıda 😢😢

  3. Çok güzel bi yazı olmuş. Elinize sağlık. Sitenizi de çok beğendim bu arada. bu bilgiyi sitemde paylaşabilir miyim. Kaynak göstererek tabi. TŞK ederim şimdiden.

  4. Gülüm tamamen soldu dalıda kahverengine dönüştü bir tane gül tek kaldı ne yapmalıyım? ve ona saksıda bakıyorym.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazınız