Kan Lekesini Ne Çıkarır?

Kan Lekesini Ne Çıkarır?

Kan lekesini temizlerken önemli olan çabuk davranmaktır. Döşeme üzerindeki kan lekesi için elinizden geldiğince hızlı bir şekilde su ile nişastayı karıştırın ve macun haline getirin. Daha sonra kumaşı ya da giysiyi bu macun ile iyice kaplayın. Sonrasında bu macunun kuruması için bir süre bekleyin. Macun iyice kuruduktan sonra giysiyi iyice ve sadece yumuşak bir fırça ile iyice fırçalayın. Eğer gerekli görürseniz aynı işlemi yeniden tekrarlayın.

Bu yöntemi kesinlikle velur ya da kadife döşemeler için kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Kan Lekesini Temizleme Yöntemleri

Eğer amonyak kullanmayı düşünüyorsanız çok az bir miktarın bile yeterli olduğunu unutmayın. Bilhassa beyaz kumaşlarda asla amonyağı fazla kullanmamalısınız.

Kurumuş ve zorlu kan lekelerinde kumaşa çok az bir miktarda hidrojen peroksit uygulayın. Daha sonra vakit kaybetmeden temiz ve soğuk su ile durulama işlemi uygulayın.

Eğer sizin kanınızdan sadece bir damla kadar döküldü ise hemen lekeli bölgeyi emmeyi denemelisiniz. Çünkü kendi kanınızı kendi tükürüğünüz temizleyecektir.

Kan lekesini temizlerken kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız. Çünkü bu sadece kanın pişmesine ve lekeli bölgeye iyice yerleşmesine neden olacaktır.

Beyaz kumaşların üzerindeki kan lekeleri için, lekeli bölgeyi önce oksijenli temiz su ile iyice ıslatın. Daha sonra sabunlu su yardımı ile lekeli bölgeyi iyice yıkayın. Durulama işlemini ise sadece temiz ve ılık soğuğa yakın bir su ile yapın.

Renkli kumaşlardaki kan lekesini temizlemek için nişasta ve suyu iyice karıştırıp hamur kıvamına getirin. Bu hamuru lekeli bölgeye iyice sürün ve bir müddet kuruması için bekletin. Daha sonra lekeli bölgeyi iyice fırçalayın.

Saten ya da ipek kumaşın üzerindeki kan lekelerini temizlemek için eğer mümkünse kuru temizlemeyi tercih edin. Fakat kendiniz temizlemeniz gerekiyor ise kola (çamaşır nişastası) ve temiz su ile lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Kumaş üzerindeki leke için su eki olmayan el temizleyicisini kullanabilirsiniz. Bu malzeme ile lekeli bölgeyi ovduktan sonra sadece soğuğa yakın ılık su ile durulama işlemi uygulamanız yeterli olacaktır.

Eğer kan lekesi taze ise vakit kaybetmeden hemen tıraş köpüğünü lekeli bölgeye uygulayın. Sonrasında durulama işlemi uygulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder