İPUÇLARIM

Sheehan Sendromu Nedir, Sheehan Sendromu Belirtileri

Sheehan Sendromu Nedir, Sheehan Sendromu Belirtileri

Hipopituitarizm yani sheenhan sendromu doğum sonrasında meydana gelen aşırı kanama sonucu oluşan ve nadir olarak görülen bir sendromdur.

Doğum sonrasında meydana gelen bu aşırı kanama nedeni ile beyinde yer alan hipofiz bezine yeteri kadar kan gitmez ve bu yüzden de sheenhan sendromu dediğimiz sendrom kendini gösterir.

Hipofiz bezine yeteri kadar kan gitmemesi sonucunda hipofiz bezi işlevlerini yapamaz ve bu duruma da Hipopituitarizm adı verilir. Böyle bir durumda hipofiz bezi vücut için yeteri kadar hormon salgılayama hale gelir.

Salgılanması gereken her hormonun farklı görevleri vardır ve bu hormonlar vücut için yeterli miktarda salgılanmadığında sheen sendromu belirtileri dediğimiz aşağıdaki belirtiler vücutta meydana gelir.

Sheehan Sendromu Belirtileri

Sheehan sendromu belirtileri arasında anne de görülen yorgunluk, sütünün gelmeme durumu, koltuk altı ve kasıktaki kılların dökülme durumu ve adet kanamalarının olmaması başlıca belirtiler arasındadır.

Bahsedilen bu belirtilerin oluşması kanın içinde hipofiz bezi bağlantılı hormonların yetersiz bir şekilde olduğunun farkına varılması hipofiz bezinin kontrol edilmesi ya da beyin tomografisi gibi yöntemler ile gerçekleşir.

Bu yöntemler sonucunda ortaya çıkan verilere göre eksikliği bulunan hormonlar tedavi edilebilmeleri için ilaç tedavisine tabi tutulurlar.

Böbrek üstü bezler ve tiroid de hipofiz tarafından uyarıldığı için bu bölgelerde hormon eksikliği söz konusu olabilir ve eğer bu bölgelerde hormon eksikliği var ise gerekli olan tedavi yine ilaç yöntemi ile yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.