İPUÇLARIM

Zamk (Tutkal) Lekesi Nasıl Çıkarılır? Uhu lekeleri çıkarma yolları

Zamk (Tutkal) Lekesi Nasıl Çıkarılır? Uhu lekeleri çıkarma yolları

Konun devamanin da bu tarz sorularınıza cevap bulabilirsiniz, tutkal lekesini ne çıkarır,  Uhu lekesi nasıl çıkar, zamk lekelerini çıkarma yöntemleri, yapışan tutkal, Uhu, zamk nasıl çıkar.

Uhu, zamk kısacası tutkal çeşitlerinden kurtulmanın bir kaç basit yöntemini anlatayım. Mutlaka tüm zor lekeler için ilk önce kuru temizleme şirketlerine danışınız.

Tutkal lekesinin olduğu yerin altında su emme özelliği olan bir bez, kumaş parçası koyunuz. Lekeli bölgeyi beyaz sirkeye bandırılmış bir bez yardımı ile güzelce ovarak yıkayınız, ovalama işleminden sonra durulayınız.

Tabii ki her Uhu veya zamk lekesi bu şekilde çıkmaz, pamuklu veya yün kumaşlarındaki lekeler için bıçağın ters yüzü veya çorba kasığı gibi metal bir kazıma aleti ile kazınması gerekiyor. Kumaşa islemiş olan alt kısımdaki lekeleri ilik su ile yumuşatın. İki cay kası miktarında bir yârim bardak su içerisine amonyak ilave edilerek lekeyi silip çıkarıyoruz.

Sentetik kumaş tarzındaki ürünleri lekeyi buz yardımı ile dondurup (KUMASIN TERS YÜZÜNDEN),yukarıdaki anlattığım kasık veya bıçağın tersi yöntemi ile kazıma işlemi yapılmalıdır. Donmuş zamk lekesini kazıma işlemi bittikten sonra, yarim bardak su içerine yarim limon suyu ekleyin. Bu karışım ile sentetik kumaşlara yapılmış olan lekeleri silip durulayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.