Istampa mürekkebi lekesi nasıl çıkar?

Istampa mürekkebi lekesi nasıl çıkar?

Plastik veya metal kapaklardan oluşan ıstampa mürekkepleri de diğer mürekkepler gibi bıraktıkları yerde oldukça kuvvetli leke bırakırlar. Mürekkep; bıraktığı yüzeyde kalıcı olarak iz bırakmak amaçlı tasarlanmış ve kimyasal bileşimlerinden dolayı çözünürlüğü de zordur.

Mürekkeple bir şekilde işimiz olduğu zaman hepimiz bir şekilde mürekkep lekesi ile karşılaşmışızdır. Mürekkep lekesinden kurtulmak için lekeli kumaşın tipi, lekenin halıda kalış süresi gibi faktörler etkilidir. Istampa mürekkebi lekesinde diğer mürekkeplerde olduğu gibi alkol yardımıyla da kurtulunabilir. Eğer evinizde alkol, ispirto vs bulunmuyorsa aynı işlemi aseton, alkol bazlı saç spreyi ya da traş losyonu ile de sağlayabilirsiniz. Ayrıca bulaşan mürekkep lekesini temizlemek için normal sabun yerine deterjan kullanılmalır, bu sayede daha etkili sonuç elde edilir. Peki ıstampa mürekkebi lekesi nasıl çıkar?

Kumaştan ıstampa mürekkebi lekesi çıkarma; Mürekkep çeşitli kumaşlara veya halılara dökülebilir. Dökülen bu alanlardan temizlemek için öncelikle kumaşın cinsini iyi bilmek, ona göre yol almak önemlidir. Lekenin döküldüğü kumaş altına beyaz kağıt havlu konarak, diğer yüzeylere bulaşması önlenir. Sonra bir parça pamuğa ispirto, etil alkol ve izopropil alkole dökülerek, leke üzerine nazikçe uygulanır. En son olarakta soğuk su ile durulanır. Bu yöntemle ıstampa lekesinden kurtulmanız mümkün.

Giysiler üzerindeki ıstampa lekesini çıkarma; Kıyafetlere bulaşan mürekkep lekelerinden alkol, amonyak karıştırımı hazırlanır. Bu karışıma az miktarda sirke eklenir. Elde edilen çözelti ile lekeli kumaş üzerine nazikçe yine aynı yöntem ile uygulanır. Bu sayede güçlü mürekkep lekelerinden kurtulunabilinir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder