İPUÇLARIM

Süt, Su Ve Şarap Lekesini Nasıl Çıkartırım?

Süt, Su Ve Şarap Lekesini Nasıl Çıkartırım?

Sevgili hanımlar bizi deli eden lekeler konusunu yine işliyoruz ama bu sefer ki konumuz süt, su ve şarap lekeleri. Evde gencin elinde su şişesi her yerde ve tabi su lekeleri de. Pekiyi ufaklığa ne demeli elinde biberon ile her tarafta geziyor tabi süt lekeleri de öyle. Akşam davetine ne demeli, güzel bir davet verdiniz ama şarap kadehi yerinde durmadı ve kıyafetinizin de üzerine dökülüverdi. Tamam panik yok, derin bir nefes alın halledeceğiz hepsini.

Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

• Eğer süt lekesi yıkanabilen kumaşın üzerinde ise o zaman bu kumaşı hemen sabunlu bez ile silmelisiniz.
• Eğer dökülen süt yıkanamayan bir kumaş türünün üzerine döküldü ise o halde benzine bastırılmış bir bez yardımı ile kumaşa fazla bastırmadan kumaşı silin. Daha sonrasında elinizi hafifçe kumaşın sildiğiniz bölgesine sürün. Bu sayede kumaştaki benzini hafifletmiş olacaksınız. Daha sonrasında ise lekeli kısmı ılık su ile durulayın ve nemli bir bez yardımı ile kumaşın tersinden ütüleyin.

Su Lekesi Nasıl Çıkar?
• Herkes bilmez ama maharetli ev hanımları suyun da leke yapabileceğini çok iyi bilirler. Özellikle de ipekli ve pamuklu kumaşlarda. Bu yüzden ipekli ya da pamuklu kumaşlardaki su lekesini çıkartmanız için en hızlı yöntem kumaşın lekeli kısımlarını bir şişe veya bardağın dibi ile ovmanızdır.

sarap lekesi nasil cikarBeyaz Şarap lekesi Nasıl Çıkar?
• Beyaz Kumaştan şarap lekesini çıkarmak: Beyaz kumaştan beyaz şarap lekesini çıkartmak için lekeli kumaşı bir müddet boyunca kaynayan süte iyice batırın ve daha sonrasında kumaşınızı yıkayın.
• Bir diğer yöntem ise eğer şarabın döküldüğünü anında tespit etmiş iseniz o zaman lekenin üzerine hemen tuz serpin. Bu şekilde kumaşınızın şarap lekesini ilk yıkamada çıkarmayı başarabileceksiniz. Eğer ilk yıkamada çıkmam diyorsa o zaman ikinci yıkamada suya çok hafif bir çamaşır suyu ilave edin.
• Renkli Kumaştan şarap lekesini çıkartmak: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey kumaşın lekeli olan kısmını amonyaklı suya batırmanızdır.

Kırmızı Şarap lekesi nasıl Çıkar?
• Kırmızı şarap lekelerini hiç vakit kaybetmeden su ile hemen yıkayın ve durulayın.
• Eğer dökülen kumaşın türü pamuklu kumaş ise o zaman hiç vakit kaybetmeden lekeli kısma beyaz şarap dökün.
• Beyaz şarabın aksine kırmızı şarap lekelerinde tuzu sakın kullanmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.