İPUÇLARIM

Fayans araları nasıl temizlenir?

Fayans araları nasıl temizlenir?

Evin büyük bir bölümünü oluşturan banyo, tuvalet ve mutfağımızın duvar kaplamalarını oluşturan fayansların temiz olması, bu bölümlerde bariz bir temizlik farkı oluşturduğundan ev hanımlarının en çok özenerek baktığı kısımları oluşturmaktadır. Fayansların temiz olması bir yana parlaması da yine ev hanımlarının en çok dikkat ettiği hususlardan biri. Özellikle derz araları dediğimiz fayansların ek yerlerindeki kısımları temizlemek apayrı bir dert olduğundan bu konuyla ilgili her yöntemi denemekten çekinmiyoruz.

Marketlerin temizlik reyonlarında bolca bulunan fayans temizliği kimyasalları hem pahallı olmaları hem de parlatma konusunda çok iyi sayılmamaları sebebiyle çok tercih edilmemekte. Bunun yanında evde yapacağımız birkaç küçük işlem sonrasında kendi temizlik malzememizi üretmemiz daha kolay olacaktır. Üstelik temizlemesinin yanı sıra parlatma işinde de çok başarılı olduğunu deneyince kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Fayans temizleme;

1 Lt suya yarım su bardağı sade maden suyunu ekleyiniz. 1 fincan limon suyu ve yarım fincan beyaz sirkeyi de ekledikten sonra karışımı iyice karıştırınız. Yapmış olduğunu karışımı derz aralarına bir fırça yardımı ile sürünüz. Fayansların dış yüzeyini de yine telli yapıdaki herhangi bir malzemeyle ovarak temizleyiniz.

Evde kendinizin yapmış olduğu bu karışımın marketlerde satılan pahallı temizlik kimyasallarından daha kaliteli bir sonuç verdiğini göreceksiniz. Bu yöntemle ayrıca ekonomik olarakta inanılmaz bir tasarruf sağlayacaksınız. Ayrıca bu yöntem ile fayanslarınızın kararma süresi fark edilir bir biçimde uzayacaktır.fayans temizlenin puf noktalari

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.