Pamuk Lekesi Nasıl Temizlenir, Pamuk İzleri İle Nasıl Başa Çıkılır?

Pamuk Lekesi Nasıl Temizlenir, Pamuk İzleri İle Nasıl Başa Çıkılır?

Çamaşırlarımızı yıkarız ve bazen en sevdiğimiz giysimizin cep tarafında etrafı koyu renkte olan ve pamukçukla kaplanmış lekeler fark ederiz.

Bunun sebebi giysilerimizi makineye atmadan önce güzel bir şekilde cep kontrolünden geçirmemizdir. Çünkü çoğu zaman ceplerimizde kâğıt mendil ya da benzeri eşyaları unuturuz ve bu unuttuğumuz eşyalar bahsettiğimiz lekelere neden olur.

Giysilerden Pamuk Lekesi Nasıl Temizlenir?

Giysilerinizde oluşan pamuk lekelerini giysilerinizden tamamen temizlemek için temiz bir mendili alın ve kumaş yumuşatıcısı ile iyice ıslatın. Daha sonra eşyalar ile birlikte kurutma makinesine atın.

Kurutucunuzu 5 dakika boyunca ılık ayarda çalıştırın bu sayede pamukçukların hemen hemen hepsi filtreye takılarak giysiden çıkacaktır. Kurutma makinesinden giysileri çıkarttıktan sonra eğer hala giysilerde pamuk izleri var ise bunları temiz bir elbise fırçası ile temizleyebilirsiniz.

Koyu renge sahip olan bazı kumaşlar ise pamuğu kendinde toplama özelliğine sahiptir ve bu tür durumlar sadece çamaşır makinesi yardımı ile düzeltilebilir. Bunun için ilk önce giysilerin ceplerinin boş olduğundan emin olun ve ardından eğer var ise pamuk filtrelerini temizleyin ve koyu renkli kumaşlar ile birlikte çamaşırınızı yıkayın.

pamuk lekesi nasil cikar Çamaşır Yıkarken Pamuklanma Nasıl Önlenir?
Giysilerinizde pamuk lekesi oluşmasını ve pamuklanmamasını sağlamak için bazı basit ve pratik önlemleri dikkate almanız yeterli olacaktır.
• Pamuklanmayı önlemede ilk kural koyu renklere sahip olan kumaşlarınızı açık renk ya da beyaz renkli kumaşlar ile birlikte yıkamamaktır.
• Giysilerinizi makineye atmadan önce cepleri ters yüz etmeyi, giysi kollarını kıvırıp fırçalamayı ihmal etmeyin. Çünkü giysilerin bu bölgeleri pamuklar için depo konumu oluştururlar ve bir tane kâğıt mendil dahi tüm giysilerinizi alaca renklere dönüştürebilir.
• Yıkanabilir paspaslar, havlular ve bebek bezleri sürekli pamuk yaratırlar ve bu tür giysileri ya da malzemeleri ayrı ayrı yıkamanız ve asla koyu renkte giysiler ile beraber yıkamamanız gerekir.
• Çamaşırlarınızı ister elde isterseniz de makinede yıkayın önemli olan çamaşır yıkarken bol su kullanmak ve leğen, küvet ya da makineyi aşırı derecede giysiler ile doldurmamaktır.
• Naylon ve pamuklu kadife gibi sentetik giysileri tersinden yıkayın bu sayede giysiler pamuğu kendilerine çok daha az çekmiş olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder