İncir Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

İncir Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Yaz aylarının bitmesine kısa bir süre kala sofralarımıza gelerek ağzımızın tadını güzelleştiren incir, besleyici ve lezzetli olduğu kadar, ortam koşullarından da çok çabuk zarar görebilen bir meyve olarak da bilinmektedir. İnciri muhafaza edebilmek için, yaygın olarak uygulanan iki seçenek mevcuttur.

Bunlar kurutma ve derin dondurucu kullanarak saklamaktır. Bu muhafaza yöntemlerini nasıl kullanacağınızı aşağıdaki yazımızda detaylarıyla birlikte sizlerle paylaştık.

incir nasil saklanir

İncir Kurutma Yöntemi İle Nasıl Muhafaza Edilir?

Ballı aroması ile adeta eşsiz bir lezzet olan incir meyvesini uzun bir süre boyunca bozulmadan, sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilmek için kullanılan yöntemlerin en önemlisi kurutma yöntemidir. Kurutulacak olan incirler, meyvenin yeterince olgunlaşmış ve hacim olarak yeterince büyümüş olanlarından seçilmelidir.

Bol su ile yeteri kadar durulanmış olan incirler daha sonra güneş ışığının altında çok temiz bir zemin üzerine yan yana serili olacak bir şekilde kurutulmaya bırakılmalıdır. İncirleri kurutmak için kullanılan zeminin alttan da hava alacak durumda delikli olması kuru incirin daha kaliteli olmasını sağlar. Akşam saatlerinde güneş batmadan önce kurumaya bırakılan incirlerin üzerine ilk önce ince bir bez örtülüp haşere veya sinek ya da sabah çiyi gibi dış etkenlerden korunması mümkün olduğunca sağlanmalıdır.

Kurutulan incirleri her sabah üzerine örttüğünüz örtüyü kaldırarak kontrol edin ve kuruma işlemi tamamlanmış olan incirleri toplayın.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak ülkemizde bulunan incirlerin kuruma döneminin yaklaşık 5 ile 10 gün arasında farklılık gösterdiğini hatırlatmamızda fayda vardır.

Derin Dondurucuda İncir Nasıl Muhafaza Edilir?
Taze incirinizi güzel bir şekilde durulama işlemine tabi tuttuktan hemen sonra daha önce kullanılmamış ve temiz olan buzdolabı poşetlerine incirleri doldurun ve ardından hemen buzdolabı poşetinin hava almasını önleyecek bir şekilde kapatın. Bu yöntemi uygularken aklınızda bulunması gereken en önemli husus buzdolabı poşetinin içerisinde de hava bulunmamasından emin olmaktır.

Dondurucuda sakladığınız incirler yaklaşık olarak 8 ay kadar uzun bir süre tazeliklerini kaybetmeden korunabilir. Dondurucudan çıkarttığınız incirlerinizin buzunu çözdürme işlemini tamamladıktan sonra lezzetli bir incir kompostosu yaparak da kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder