İPUÇLARIM

Havlu Yıkamanın Püf Noktaları, Sertleşen Havlu Nasıl Yumuşatılır?

Havlu Yıkamanın Püf Noktaları, Sertleşen Havlu Nasıl Yumuşatılır?

Havlular, zaman içerisinde sertleşerek yıpranmış ve eskimiş göründüğü gibi, nemi çekmede yetersiz kalabiliyor.

Havluları, uzun süre yumuşaklığını kaybetmeden kullanabilmek için temizlik yöntemleri ve kullanıma dikkat etmeniz önem taşıyor.

1. Havluları askıya teker teker asın

Askıya birden fazla havlu asmak havlu katmanları arasında nemin hapsolmasına sebep olur. Bu da bakteri ve küf oluşumuna davetiye çıkarır. Havluyu kullandıktan sona tam olarak kuruyabilmesi için tek olarak askıya asmak en doğrusudur.

2. Yeteri kadar çok yıkayın

Havlular kullanım sıklığına uygun olarak yıkanmalıdır. Banyo havlularını her üç kullanımdan sonra yıkamak doğrudur. El havluları ise günde birçok defa kullanıldığı için daha sık yıkanmalıdır. İki günde bir hatta kalabalık bir aileniz varsa, her gün yıkamak idealdir.

3. Farklı havlular kullanın

Sürekli aynı havluyu kullanmak da havlunun ömrünü kısaltır. Mümkünse dört set havlu bulundurun ve dönüşümlü olarak kullanın. Böylece her havlu iki haftada bir kullanılacak ve ömrü uzamış olacaktır.

4. Aşırı deterjan kullanımından kaçının

Fazla deterjan kullanımı havluları sertleştireceği gibi, iyice durulanmadığı takdirde bakteri ve küf oluşumuna da sebep olur. Havlularınızı yıkarken, önerildiği kadar deterjan kullanın ve fazla deterjan kullanımından kaçının. Böylece hem daha yumuşak ve hijyenik havlulara kavuşur, hem de deterjanınızı daha ekonomik bir şekilde kullanıyor olursunuz.

5. Yeteri kadar sıcak suda yıkayın

Havluları yıkarken suyun sıcaklığı önem taşır. Mikropları öldürebilmek için havluları yeterli sıcaklıktaki su ile yıkamak gerekir.

6. Kurutucudan önce çırpın

Havluları yıkayıp, kurutucuya yerleştirmeden önce iyice çırpmak havluların kabarık olmasını sağlar. Havluları sadece katlamadan önce değil, kurutucuya yerleştirmeden önce de iyice çırpın.

7. Yumuşatıcıyı aşırıya kaçırmayın

Aşırı yumuşatıcı eklemek havlunun emiş oranını olumsuz etkiler. Gerekli miktarda yumuşatıcıyı su ile açarak eklemek gerekir. Her üç veya dördüncü yıkamada da yumuşatıcı kullanmamanızı öneririz.

Bu önerilere uyarak havlularınızın ömrünü uzatabilir, daha yumuşak ve gerçekten temiz olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: evhayat.com/havlularin-sertlesmesini-onleme-yollari

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.