Deri Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri koltuktan mürekkep lekesi çıkartmak kolay değildir. Çünkü tek bir yanlış uygulama sonucunda dahi deri koltuğunuzun rengini soldurabilir hatta koltuktaki deriyi aşındırabilir.

Bu yüzden en basit ve en hafifi yöntemi ilk etapta denemeniz çok daha iyi olacaktır.

Deri Koltuktan Mürekkep Lekesi Çıkartma Yöntemleri

Mürekkep deri koltuk üzerine döküldüğü anda hemen lekenin üzerine süt dökün ve temiz bir pamuk ile lekeli bölgeyi iyice silin.

Eğer mürekkep lekesi çok ağır değilse o zaman sadece karbonat ile ovarak mürekkep lekesini temizleyebilirsiniz. Temizleme işleminde temiz ev nemli bir bez kullanın. Bu işlemi uygulamadan önce derinin rengi üzerinde test yapın.

Eğer deri koltuğunuzun renginden eminseniz o zaman lekeli bölgenin üzerine tuzlamış olduğunuz limon suyunu dökün ve 2 dakika bekletip lekeli bölgeyi temiz su ile yıkayın.

Ya da sulandırılmış limon kolonyası dökün ve temiz bir pamuk ile lekeyi temizleyin.

Eğer mürekkep tükenmez kalem mürekkebi ise o zaman bu lekeyi saç spreyi yardımı ile hemen temizleyebilirsiniz. Bunun için sadece lekeli bölgeye saç spreyinden bolca sıkın ve temiz bir kalıp sabun ile lekeli bölgeyi güzelce ovalayın. Sonrasında deriyi soğuk su yardımı ile iyice durulayın. Kesinlikle durulama suyunu sıcak su yapmayın. Çünkü sıcak su özellikle yağ olmayan lekelerin her yüzeye çabucak yapışmasına neden olur.

Ya da isterseniz limon suyu ile krem tartarı iyice karıştırıp bir macun hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu macunu lekeli bölgeye sürün ve bir süre iyice deriye işlemesini bekleyin. Sonrasında yine soğuk su ile yıkayın. Ancak bu işlemi uygulamadan önce deri koltuğun görünmez bir yüzünde ve derinin üstünde mutlaka bu işlemi test edin. Bu işlem bazı koltuklarda sorun yaratmazken bazı deri koltuklarda hasara yol açabilir. Bu sadece koltukta kullanılan derini dayanıklılığına bağlıdır.

Deri koltuğu mürekkep lekesinden arındırmak için uygulayacağınız her yöntemin önceden test edilmesi, koltuğun derisini korumak açısından çok önemlidir.

Eğer mürekkep lekesi eski bir leke ise bu durumu daha da zor hale getirir. Çünkü çoğu karışım derinin üzerinde daha uzun bir süre boyunca beklemek zorundadır. İşte bu noktada aynı yöntemi daha önce denemiş olsanız bile eğer karışım çok daha uzun bir süre deri üzerinde kalacaksa aynı süre boyunca tekrardan test edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder