Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Geçer?

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Geçer?

Halıdaki mürekkep lekesi temizliği için ilk yöntem mısır nişastası ile yağlı sütü iyice karıştırıp macun haline getirmektir. Macun haline getirdiğiniz bu karışımı lekeli bölgeye iyice yayarak sürün. Macunun kurumasını bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile halıyı iyice süpürün.

Halıdaki Mürekkep Lekesi

Halıdaki mürekkep lekesinin üzerine karbonat ya da talk pudrası döktükten sonra halınızı elektrik süpürgesi ile süpürebilirsiniz.

Eğer mürekkep lekesi yeni döküldüyse hemen çok az bir miktardaki clup sodasını lekeli bölgeye dökün. En fazla 1 dakika kadar bekledikten sonra bölge kuruyana dek emdirme işlemi uygulayın.

Mürekkep lekesinin sıvısını asla ovalamayın! Sadece lekeli bölgeyi temiz ve kuru bezler ile emdirin. Bu işlemi sıvıyı tamamen neredeyse kuru hale getirene dek sürdürün.

Eğer evde köpüklü tıraş kremlerinden var ise bu ürünü leke çıkarıcı olarak kullanabilirsiniz. Kremi lekeli bölgeye hemen uygulayın ve temiz bir sünger yardımı ile ovup, sadece temiz su ile durulama yapın. Daha sonra bölgeyi kuruması için 1 gece kadar bekletin ve ertesi gün elektrik süpürgesi ile süpürün.

Eğer lekeli bölgenin büyüklüğünü kestiremediyseniz lekeli bölgeye genişçe sulandırdığınız sirke ve deterjanı sürün. Bu sıvıyı birkaç dakika kadar halıda bekletin. Daha sonra sıvı kuruyana dek emdirme işlemi uygulayın.

Yağ, gres ve domates lekesini bile temizlemenin en iyi yollarından biri susuz el temizleyicisidir. Hem mürekkep lekesi hem de diğer lekelere susuz el temizleyicisi ile acil müdahale edebilirsiniz.

Tıraş kremini ise çay, ketçap, kahve ve hatta kırmızı şarap lekesi için bile kullanabilirsiniz. Acil durumlarda hemen lekeli bölgeye biraz tıraş kremi uygulayın ve yukarıdaki gibi temizleme işlemi uygulayın.

Eskimiş ve lekeli halılarınızdaki çamur lekesi dahil tüm lekeleri tuz ile temizleyebilirsiniz. Bunun için lekeli bölgeye bol miktarda tuz serpin ve halı üzerindeki nemi tamamen emmesi için biraz bekleyin.

İran, oryantal ve Türk halıları için en iyi temizleme yöntemi biraz paraya kıyıp profesyonel bir temizleme uygulatmaktır.

Eğer mürekkep lekesini temizlemeyi başaramadıysanız o zaman hemen yeniden temizlemeyin. Bir süre ilk uygulamanın kurumasını bekleyin. Kuruduktan sora lekenin oranına bakarak yeni bir temizleme uygulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder