Patates Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Patates Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Patates eğer dikkat edilir ise aylar boyunca yani uzun bir süre boyunca hem de hiç bozulmadan saklanmalıdır. Bildiğiniz üzere patates çok dayanıklı bir sebzedir. Fakat doğru saklama koşullarında saklanmaz ise çok kolay bir şekilde bozulur ayrıca sağlık açısından da tehlike oluşturabilir.

Bir patatesin bozulup bozulmadığını anlamak için patatesin yüzeyini kontrol edin. Patatesin yüzeyinde çillenme ya da çürüme gözlemliyorsanız bu sağlık açısından patatesin toksit maddeler içerdiğini işaret etmektedir.

patates nasil saklanir

Patates Nasıl Muhafaza Edilir?

Patatesleri saklarken hem besleyici özelliklerini koruyabilmek hem de çok uzun bir süre boyunca taze ve sağlıklı olarak koruyabilmek için patateslerin yanına soğan ya da sarımsak gibi farklı sebzeleri koymayın. Çünkü farklı sebzeler ile yan yana gelen patateslerin olgunlaşma süreleri hızlanır ve bu durumda saklama sürelerinin kısalmasına neden olur.

Patatesleri saklamadan önce temiz ve daha önce kullanmadığınız bir bulaşık süngeri ile patateslerin yüzeyindeki kir ile toprak birikintilerini temizleyin.

Patateslerin kesinlikle su ile temas etmediğinden emin olun. Unutmayın patatesleri yıkadıktan sonra saklamak patateslerin çok hızlı bir şekilde çürümelerine neden olacaktır.

Daha sonra patatesleri büyüklük ve küçüklüklerine göre sıralayın. Üzerlerinde yara ya da çatlak bulunan patatesleri hemen tüketmek için ayırın.

İsterseniz saklamaya hazırladığınız patatesleri hava alan ve derin bir sepete koyabilirsiniz. Eğer evde kullanabileceğiniz bir sepet yok ise temiz ve kuru bir karton kutusunu da kullanabilirsiniz.

Eğer patatesleri saklamak için kutu kullanacaksanız o zaman kutunun yan taraflarına hava delikleri açmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Daha sonra kutunun ya da sepetin altına en az iki kat gazete kâğıdı serin. Daha sonra en büyük olan patatesleri tek sıra halinde yerleştirin.

Sonrasında üzerlerine bir kat daha gazete kâğıdı serin ve ikinci bir sıra daha patatesleri serin. Diğer tüm patatesleri aynı adımları izleyerek sepet ya da kutuya dizin. En üst kısma güneş ışı ya da ıslaklıktan korumak için bir kat daha gazete kâğıdı yerleştirin. Çünkü özellikle güneş ışığı patatesleri yeşile çevirip patatesler üzerinde filizlenmeye neden olur. Elbette filizlenme durumu patateslerin ömrünü kısaltır.

Eğer elinizde çok fazla patates var ise ve çok uzun bir süre boyunca tüketmeyi istemiyorsanız saklama yerinin ısısının 2 ila 4 derece arasında olmasına dikkat edebilirsiniz.

Patatesleri saklarken mahzen ya da bodrum gibi mekânları tercih etmeye çalışın ve özellikle buzdolabında saklamamaya dikkat edin. Çünkü buzdolabı patates sebzesi için çok fazla soğuk olan bir ortamdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder