Çay Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Çay Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Aşırı ısı ile güneş ışığı ayrıca etrafta bulunan kokular çayın çok hızlı bir şekilde bayatlamasını neden olur. Bu yüzden çayı saklamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Çayı uzun bir süre saklamak için mutlaka ısı ile koku geçirmeyen kavanozlarda saklamalısınız. Çayın tazeliğini uzun bir süre koruyabilmek için çayı sakladığınız kavanozun plastik olmamasına çok dikkat edin. Çünkü plastik kavanozlar hem ısıdan hem ışıktan hem de farklı etmenlerden etkilenebilirler. Bu yüzden çayı saklamak için en ideali seramik ya da cam kaplardır.

Çayı saklamak için cam veya seramik kavanozun yok ise o zaman çayın kendi kutusunda ya da tenekesinde her kullanımda kutunun ya da tenekenin ağzını sıkı bir şekilde kapatmak şartıyla saklayabilirsiniz.

Çayı saklarken ağzı gevşek veya kapağı tam kapanmayan kavanozlarda çayı saklamayın. Çünkü çay hava aldığı zaman hemen bayatlamayan başlayacaktır.

Çayı kavanozdan alırken kullandığınız metal, demir veya plastik kaşıkların kavanozun içinde kalmamasına dikkat edin. Çünkü plastik, demir veya metal kaşıklar çayın lezzetinin bozulmasına neden olacaktır.

Çayı marketten alırken her zaman için aylık ihtiyacınızdan fazlasını almayın. Bunun dışında çay hiçbir zaman için buzdolabında saklanmaz. Çayı saklamak için en ideal ortam kuru, serin, ısı ve ışık almayan ortamlardır.

Tüm bunların dışında çayın lezzetini ilk alındığı günkü gibi korumak için çayı sakladığınız yerde baharat veya güçlü koku veren gıdaları aynı yerde saklamamaya özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder