Ütü Yanığı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çok önemli bir toplantınız var ve bu toplantı için en güzel takımınızı hazırlıyorsunuz. Kıyafetinizi özenle ütülerken üzerinde unuttuğunuz ütü yüzünden gömleğinizin üzerinde yanık lekesi oluştu. Eyvah! Yetişmeniz için ise çok az vakit kalmıştı. Hemen bu yanık lekesinden kurtulmanız gerekiyor oysa!

Hepimizin başına zaman zaman böyle bir olay gelmemiş midir? Belki çocuğumuzun üniformasını ütülüyorduk, belki eşimizin pantolonunu. Durum ne olursa olsun ortada kurtulmamız gereken bir sorun olarak ütü yanığı olduğu kesin. Peki, bu durumlarda oluşan ütü yanık izlerinden nasıl kurtulabiliriz?

Ütü yanığı lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz güzel bir yöntemden bahsedeceğim: Oksijenli su! Evet, aslında oksijenli su birçok leke temizliği için çok etkili bir yöntemdir. Tabi ki nasıl kullanacağınız da önemli. Yanlış uygulama ile eşyalarınıza zarar vermeniz de mümkün. Gözünüz korkmasın!

 Ütü yanığı nasıl geçer?

  • Yarım bardağı suyun içerisine oksijenli su ekleyin. Bu iki sıvıyı karıştırın ve bir bezi bu su ile ıslatın. Islattığınız bez ile yanık görünümü olan bölgeyi silin. Kıyafetinizde önceki ile gözle görülür farkı kolayca göreceksiniz.
  • Ayrıca bu gibi durumlarda sirkeli suyu da kullanabilirsiniz. Sirkeli su ile yıkamış olduğunuz bir bez ile lekenin üstünü silin. Elbette bu yöntemler çok fazla olmayan yanık izleri için geçerlidir. İş işten geçecek kadar yakmışsanız kıyafetinizi artık yenisini almanın zamanı gelmiş demek sanırım.

5 YORUMLAR

  1. Şifon şalım var yaktım.üstünde siyah bir leke oldu nasıl geçer lütfen cevap verirmisiniz?

  2. Şifon şalım var ve yaktım.Nasıl geçer siyah bir iz var onun geçmesini istiyorum.Lütfen yardım ederimisiniz.

  3. Kardeşimin evinde aceleden koltuğun üstünde ütü yaptım . Epi topu 10 saniye. tülbenti kaldırdığımda ütünün şeklini koltukta görmem bir oldu sirke , patates tuz deterjanlada sildim çıkmıyor ruh sağlığım bozuldu acil yardım Islak Islak duruyo şimdi neolur bişey söyleyin

  4. Ütüyu ütü masasına yapıştırdim ütünun sıcak tarafı mavi renkli oldu ve ceketimin beyaz yerini utuledigimden orası hafif mavi renk oldu bu lekeli nasıl çıkar acil cevap yeni aldığım bir ceket😭😭

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here