İPUÇLARIM

Evde Çıyanla Nasıl Mücadele Edilir?

Evde Çıyanla Nasıl Mücadele Edilir?

Yaz aylarında özellikle bahçeli ya da etrafı rutubetli olan evlerde maalesef karşılaşılan bir hayvandır çıyan. Bazı türleri zehirlidir. O yüzden mücadele etmek gerekir. Öncelikle görüldüğü yerde öldürülmesi gerekir.

Çıyanlar rutubete bayılır bu yüzden de rutubetin yüksek olduğu dönemlerde daha çok ortaya çıkarlar. Küçük böcekleri yemekten hoşlanırlar. Eğer evde çıyan gördüyseniz mutlaka başka küçük böcekler de vardır. Bu durumda bu küçük böcekleri yok etmek çıyanları da uzak tutacaktır.

Evlerde duvardaki yerdeki çatlakların arasına yerleşmeyi severe. Şayet evimizde bu tip çatlaklar varsa derhal alçıyla sıvamalıyız. Rutubetli yerleri mümkün olduğunca havalandırmalı, güneşli havalarda bundan bol bol istifade etmeliyiz.
Bunların yanı sıra banyo ve balkon giderlerini kapalı tutmak da güzel bir çözümdür.

Evinizde yaşaması muhtemel yerlere yapışkanlı tuzaklardan kurmak geceleri rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Evinize girmesinden çekindiğiniz balkon kapısı gibi yerlere bir miktar çok acı pul biber dökmeniz onları uzak tutacaktır.

Eğer bahçeniz varsa büyük taşların altında olması muhtemeldir. Çocuklarınızı uzak tutmanız gerekir. Bahçenin sık sık güzelce çapalanması, çıyanları uzak tutmakta size yardımcı olacaktır.

Tüm bunların haricinde eğer evinizde odunluk, bodrum katı ya da tavan arası gibi iyi hava almayan rutubetli bölgeler varsa buralara periyodik bakım yapmanızdır. Özellikle bu tip yerlerdeki örümceklerle beslenmeyi seven çıyanları uzak tutmak için bu örümcekleri yok etmek iyi bir yöntemdir. Havalandırma ve duvarları kireçleme de size yardımcı olacaktır.

“çiyan” mı “çıyan” mı yazılır?

Konuyu hazırlarken çiyan yazmayı düşündüm, sonrasında araştırma yaparak hangi kelimenin doğru olduğunu buldum.Halk arasında çiyan daha çok yaygın olmasına göre doğru yazılımı çıyandır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.