Araç Lastikleri Değişim Zamanları

Araç Lastikleri Değişim Zamanları

Araç lastikleri düzenli periyotlar ile kontrol edilmelidir. Lastik 5 yaşından büyük ise kullanılması tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle arabanızın kaç km yaptığına bakmadan lastiğin yaşına ve dişli derinliklerine göre değiştirme zamanını anlayabilirsiniz.

Birçok tamirhane 40 bin ile 60 bin arasında giden lastiğin değişmesi gerektiğini söylerler. Pek yanlış bir öneri olmasa da eksik bir tavsiyedir. Lastiğin gittiği kilometreye bakarken diş derinliği ve lastik yaşına da dikkate alınmalıdır.

Lastiği değiştirmemizi gerektiren sınırlar; Lastik 5 yaştan büyükse, 60 bin km yol yapmışsa, diş derinliği yazlık lastik için 3mm kışlık lastik için 4mm sınırı altındaysa.

Araç lastikleri üretim tarihi nerede yazar?

Lastiğin üretim tarihi lastiğin yanağında ‘’DOT’’ ile başlayan kodun son 4 hanesinden anlaşılabilir. 4 rakamdan oluşan üretim tarihinin, son iki rakamı üretim yılını ve ilk iki rakamı üretim haftasını göstermektedir.
Alttaki örnek resmimize bakalım orada 4208 rakamları mevcut. Bunun anlamı bu lastik 2008 yılının 42. haftasında üretilmiştir. Lastiği alırken üretim haftasına ve yılına mutlaka dikkat edin.5 yaşından yaşlı lastik almayınız. Şuan 2016 yılındayız kullanılmış lastikleriniz 2011 yılından altındaysa almanız tavsiye edilmez.

Araç Lastikleri Değişim Zamanları, Araba Lastiği Ne Zaman Değiştirilmeli

Araç Lastikleri diş derinliği kaç olmalı?

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarına göre diş derinliği 1,6 mm altında olmamalı. Bizim size tavsiyemiz yaz lastikleri için 3 mm ve kışlık lastikler için 4 mm altına düşmemeniz olacaktır.

Araç Lastikleri diş derinliği nasıl ölçülür?

Lastik derinliğini ölçmenin birçok yolu vardır. Özel bu iş için üretilen derinlik göstergesi adlı ürünlere araba parçası satan tüm mağazalardan küçük bir fiyata alabilirsiniz.Araç Lastiklerin Değişim Zamanları, Araba Lastiği Ne Zaman Değiştirilmeli
Ya da elinize bir tahta parçası veya kibrit çöpü alın. Çöpü lastiğin ölçmek istediğiniz yere indirip kalem ile çizin. Kalemle çizdiğiniz bölümü cetvel yardımı ile ölçünce lastiğin dişli ölçüsünü bulmuş olursunuz.kirbit-ile-lastik-derinligi-olcme

Yaz lastikleri ne sıklıkla değiştirilmeli?

Yaz lastiklerinin sırt kısmındaki desenlerinin, yani çıkıntılarının aşınabileceği yasal limit değeri 1,6mm’ dir (TWI – Treadwear Indicator). Lastiğin oluklarındaki kalınlaşma onun aşınmış bir lastik olduğunu gösterir. TWI değeri lastiğin yan tarafında, sırt deseni ile yanağın birleştiği bölümde yer alır.
TWI limitini aşacak şekilde yıpranmış lastiklerin kullanımı yasal değildir ve trafikte böyle lastikler bulunduran araçlara ceza kesilmektedir. Herhangi bir kaza durumunda böyle lastikleri kullandığınız için arabanız sigorta kapsamı dışında kalabilir. Ayrıca bu kadar sığ sırt katmanı olan lastiği ıslak zeminde kullanırken bir kaza yapmak çok da zor değildir. Birçok test ve araştırmaya göre lastik sırt katmanının 3-4 mm civarına düşmesi bile lastiğin ıslak zeminde tutunma özelliğini azaltarak aquaplaning(su yastığı üzerinde kayma) riski oluşturur.

Kış lastikleri ne sıklıkla değiştirilmeli?

Genellikle kış lastiklerinde kullanılan karışımların aşınmaya karşı olan direnci yaz lastiklerinde kullanılan karışımlara göre daha azdır. Bu sebeple kış lastiklerinin dayanabileceği yol mesafesi yaz lastiklerinden %15-30 oranında daha kısadır. Ayrıca kışlık lastikler 10 dereceden yüksek sıcaklıklarda kullanıldıkları takdirde bu mesafe daha da kısalmaktadır.

Dört mevsim lastikleri ne sıklıkla değiştirilmeli?

Dört mevsim lastikleri sırt katmanı derinliği konusunda kış lastiklerine benzer. Ancak Dört mevsim lastiklerinin özellikleri sezona özel olan lastiklerin özelliklerinden daha düşüktür. Bu lastiklerin dayanaklığı ise genellikle yaz ve kış lastikleri arasındadır. İlkbahar ve sonbaharda kışlık lastiklere göre dayanıklılık yönünden daha üstündürler. Kışlık lastiklerin yazın kullanımı onların aşırı yıpranmalarına neden olacağı için dört mevsim lastiklerle karşılaştırılmaları söz konusu bile olamaz. Ancak buna rağmen dört mevsim lastiklerinin dayanıklılığı yaz sezonu lastiklerinin dayanıklılığından daha zayıftır. Avrupa piyasası için tasarlanmış lastikler böyledirler. Amerikan piyasasında üretilen veya bazı Çin üreticilerinin ürettiği ucuz dört mevsim lastikler ortalamanın üzerinde bir aşınma direncine sahip olabilir. Bu özellik, lastiğin güvenlik ile ilgili performansının düşmesi pahasına kazanılmaktadır ve bu nedenle söz konusu lastik Avrupa standartlarına tam olarak uymamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayrton Senna da Silva dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler sunmuşsunuz. Teşekkürler. 2. el lastik satarken çok işinize yarayacak.
    Lastiklerinizi ilan vermeden önce diş derinliğini kumpas yardımı ile ölçün ve ölçüm anını fotoğraflayın, kaç çıktığını ilana yazın. Ayrıca üretim yılını ve haftasını da yazın. Dişleri iyi durumda olan, büyük hasarı olmayan lastik Türkiye de 2. elde her zaman rağbet görür. İşin açıkçası bu kadar pahalı bir ülkede kaç yıllık lastik olduğuna kimse bakmıyor. Yıpranma durumu daha önem arz ediyor.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder