Emzirme Ödeneği Nedir? Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?

Emzirme Ödeneği Nedir? Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?

Emzirme ödeneği, bir diğer bilinen adıyla süt parası, yeni doğum yapan anneye devlet tarafından karşılıksız olarak bir defaya mahsus yapılan ödemedir. Sigortalı anneye veya sigortası olmayan anne için, babaya süt parası ödenebilir. Doğumun gerçekleşmiş ve bebeğin sağ olması halinde hastane sistem üzerinden doğum bilgilerini kaydeder ve sizin adınıza başvuru işlemlerini gerçekleştirir. Her doğum için 1 (bir) kez verilen bu ödeneğin tutarı ve detayları yazımızın devamında…

Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?

Emzirme ödeneği alabilmek için öncelikle, annenin veya babanın Türk vatandaşı olması, bebeğin ise doğmuş ve sağlıklı olması gerekir. Ödeneği alacak olan kişinin SGK borcunun bulunmaması gerekir. Ödenecek olan tutar, her yıl SGK tarafından yeniden belirlenmektedir. 2022 yılında her doğum için ödenen tutar, çocuk başına 316 lira olarak belirlenmiştir.

emzirme ödenegi

Emzirme Ödeneği Nedir? Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?

Sigortalı olarak çalışan veya çalışmayan her kadın, doğumun gerçekleşmesiyle birlikte bu ödeneği almaya hak kazanır. Sigortası olmayan, çalışmayan anne için ise, sigortası olan babaya ödeme yapılır. Her doğum için sadece 1 (bir) kez ödenen bu ödeneği alabilmek için ya anne ya da baba sigortalı olmak zorundadır. Kazanılan bu hakkın 5 (beş) yıl içinde alınması gerekir.

Emzirme Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anne ya da babanın Türk vatandaşı olması halinde hak kazanılan bu ödeneğin başvuru aşaması oldukça kolaydır. Çünkü, doğumun gerçekleştiği hastane, bebeğin doğum bilgilerini sizin adınıza yasal kanallara işler. Herhangi bir işlem yapmadan PTT aracılığıyla ödemeyi teslim alabilirsiniz.

Doğumun evde gerçekleşmesi veya hastanede gerçekleşen doğumlarda sistemsel sıkıntılardan kaynaklı başvuru eksikliği yaşanabilir. Başvuru aşamaları sistem üzerinden kontrol edildiğinde sonuç görünmüyorsa, 5 (beş) yıl içinde annenin E-devlet sistemi üzerinden başvurusunu gerçekleştirmesi gerekir. Bu süreçte, en önemli kayıt aşaması olan doğum belgesinin düzenlenmiş olması yeterlidir.

Emzirme Ödeneği Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Hastanede doğumun gerçekleşmesi halinde, sistem üzerinden gerekli başvuruları hastane sizin adınıza gerçekleştirir. Size düşen sadece parayı teslim almaktadır. Fakat, evde doğum yapılması veya hastanede sisteme kayıt esnasında sistemsel sorunlarla karşılaşılması durumunda, annenin E-devlet üzerinden giriş yaparak başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekebilir. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından, 5 (beş) yıl içinde hak kazanılan ödeneğin alınması gerekir. Aksi takdirde bu haktan mahrum kalabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Emzirme Ödeneği Kaç Ay Verilir?

Doğum yapan anneye, devlet tarafından her doğum için 1 (bir) kez süt parası verilir. Doğumun gerçekleşmiş olması halinde E-devlet üzerinden bireysel başvuru kolaylıkla sorgulanabilir. “aile.gov.tr süt parası başvurusu” Her yıl en çok çok aratılanlar listesine girmeyi başarmaktadır.

Ödenek işlemleri süreç takibine ulaşmak için, E-devlet sistemine giriş yapılır, arama kısmından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfasına ulaşılır ve “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” seçeneğine tıklayarak ödeme süreci sistemden kontrol edilebilir.

İlginizi çekecek diğer yazımız: Doğum Parası Nasıl Alınır? Doğum Yardımı Ne Demek?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder