İPUÇLARIM

Tığ İle Sepet Nasıl Örülür? Resimli Anlatım

Tığ İle Sepet Nasıl Örülür? Resimli Anlatım

Bu projemizde kıyafete yönelik değil daha çok ev işlerinizde size her zaman için gerekli olan sepet malzemesinin tişört ipliği ve tığ ile nasıl işleyeceğinizi göstereceğiz.

Bu projede gibi yine birçok farklı proje ile bu ay sizlerle birlikte olacağız. Örnek olarak birçok farklı sepetin, kutunun, kilimin, hatta kalem kutusu ile meyve sepetlerinin sadece tişört ipliği ve tığ kullanılarak nasıl evde hızlı bir şekilde işlendiğini sizlerle paylaşacağız.

Bunun dışında bu ay tığ işlerimiz sadece işleme modelleri üzerine değil birçok farklı şal, şapka, bere ve hatta başlıklı şapka ve berelerin nasıl işlendiği konularını da kapsayacak.

Bu projeye başlamak için 10 mili metrelik yün işleme tığı ve tişört ipliğe ihtiyacınız var.

Tığ İle Sepet İşleme

Başlama düğümünün ardına sepetinizin ne kadar uzun olmasını istiyorsanız o kadar zincir çekin. Bu projede başlangıç zinciri olarak 15 adet zincir çekilmiştir.

sepet yapimi 2Daha sonra 1 adet daha zincir çekin ve her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. Sıra tamamlanınca tığ işini diğer tarafa çevirin.

sepet yapimi 3İkinci sıraya başlarken 1 adet zincir çekin ve her bir ilmeğe yani zincire birer tane daha tekli kroşe işleyin. Sıra tamamlanınca tığ işini diğer tarafa çevirin.

sepet yapimi 4Aynı şekilde istediğiniz genişliğe ulaşıncaya dek aynı adımları tekrarlayın. Yani tekli kroşe her bir zincire, sıra sonunda 1 zincir ve sıra tamamlanınca tığ işini diğer tarafa çevirin.
Bu projede 10 adet sıra aynı şekilde tığ ile işlenmiştir.

sepet yapimi 5İstediğiniz uzunluğa geldikten ve tığ işini diğer tarafa çevirdikten sonra 1 adet zincir ekçin ve varsa ilk zinciri işaretlemek için herhangi bir ip ya da benzeri bir malzeme ile ilk ilmeği işaretleyin.

Tüm sıraya birer tane tekli kroşe işleyin. Boşluklara değil sadece zincirlere yani ilmeklere birer tane tekli kroşe işlemeniz lazım. Lazım köşelere geldiğinizde birer kroşe değil 2 adet tekli kroşeyi tam köşe zincire işleyin.

Sıra sonuna geldiğinizde eğer işaret koyduysanız işaret malzemesini yerinden çıkartın. Sonrasında her iki tarafı da birleştirin.

sepet yapimi 6Tüm sıra tamamlandıktan sonra 1 adet zincir çekin ve tüm sırayı her bir zincire bir tekli kroşe gelecek şekilde işleyerek tamamlayın.

Bir sıra daha aynı şekilde her bir zincire birer tekli kroşe gelecek şekilde işleyin.

sepet yapimi 7Her bir zincire birer tekli kroşe gelecek şekilde istediğiniz derinliğe ulaşıncaya dek sepetinizi işlemeye devam edebilirsiniz. Fakat bu projede toplamda 6 sıra boyunca tekli kroşe her bir zincire işlendi.

sepet yapimi 8Sıra sepetin tutacak yerlerini işlemeye geldi. Ne kadar büyük bir alan bırakacağınız sepetinizin uzunluğuna bağlıdır. Yani bu size kalmıştır. Fakat burada yeni sıraya 3 adet tekli kroşe işlenip 6 adet zincir çekilip sonrasında tekli kroşe ileride 6 zincir sonrasına işlenmeye devam edilmiştir.

Daha net anlatmak gerekir ise köşe kısmında başlayacağınız yeni sıraya sepetin yan kısmını yanlardan ortalayacak şekilde ve miktarda tekli kroşe işlemeye devam edin. Sonrasında tutacak yerinin büyüklüğüne göre havaya zincir çektikten sonra çektiğiniz zincir âdeti kadar boşluk bırakıp sonrasında başlayan kısma tekli kroşeleri işlemeye devam edin.

sepet yapimi 9Daha sonra diğer yan tarafa ulaşana dek tekli kroşeleri her bir zincire işleyerek devam edin. Diğer yan tarafa geldiğinizde ilk uyguladığınız sıra ve zincir sıralarını aynı şekilde uygulayarak bu yan kısma da sepetin ikinci tutacağını işleyin.

Sonrasında ise aynı şekilde tekli kroşeleri işleyerek sıra sonunu tamamlayın. Bundan sonra tamamlamak için 1 veya 2 hatta 3 sıra daha sepetinizin uzunluğuna ve derinliğine göre tekli kroşeleri her bir ilmeğe yani zincire işleyerek sepetinizi tamamlayın.

Sıraları yani sepet kolları sonrasındaki ilk sırayı işlerken kollara geldiğinizde zincirlerden değil direk boşluktan kolu da tığa alarak işleyin. Kol kısmını geçtikten sonra yeniden zincirlerin içerisine işlemeye devam edin.

Eğer burada olduğu gibi kol kısmında 6 adet zincir çektiyseniz üst sırayı işlerken kol kısmına 6 adet daha tekli kroşeyi kol kısmını da tığa alarak işlemeniz gerekmektedir. Yani kaç zincir çekerseniz o kadar tekli kroşe işlemeniz gerekiyor.

Sıralar tamamlanınca her zaman olduğu gibi ipi kesin ve kalan ipi sepete bağlayıp ipin görünen kısımlarını sepetin ilmekleri arasına saklayın.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.